Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Annelerin zaferi

Kaçırılan çocukları için günlerdir Diyarbakır'da eylem yapan anneler PKK'yı dize getirdi. Eylemler sonrası açıklama yapan örgüt, 16 yaşından küçük çocukları serbest bırakacağını duyurdu

Giriş Tarihi: 20.6.2014
Diyarbakır'da, çocukları dağda olan ailelerin 1'inci ayına giren oturma eylemi, sonuç verdi. Kandil, 16 yaşın altındaki çocukların geri gönderileceğini açıkladı. Eylemi başlatan ailelerden Selami Eren, durumu olumlu bir gelişme olarak nitelerken, Mehmet Gündüz ise umutlarının arttırdığını söyledi. Örgüt, çocukların serbest bırakılması yönünde alınan kararı, "Cenevre merkezli bir sivil toplum kuruluşuyla yapılan görüşmelerde varılan karara" bağlasa da, tutum değişikliğinin ardında çocukları kaçırılan ailelerin, örgüt üzerinde giderek artan baskısının etkili olduğu öğrenildi.

PKK AÇIKLAMA YAPTI

PKK, kararın İsviçre'deki bir sivil toplum kuruluşuyla yapılan görüşme sonrasında alındığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Cenevre merkezli dernek yetkilileri Kandil'de PKK yöneticileri Bahoz Erdal ve Delal Amed ile görüştü. Dernek çocukların evlerine gönderilmesini istedi. Örgütün silahlı kanadından sorumlu Delal Amed ve Bahoz Erdal ise bu görüşme sonrasında 16 yaşından küçük çocukların geri gönderileceğini, 16-18 yaş arasındaki çocukların da aileleriyle görüşmelerine izin verileceğini duyurdu.

UMUTLARI ARTTI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde 19 Mayıs günü oturma eylemini başlatan 15 yaşındaki Fırat Aydın Eren'in babası Selami Eren, çocukların geri dönüşüne ilişkin olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Eren, "Bizim tek isteğimiz çocuklarımızın geri dönmesidir. Yapılan görüşmeler sonrasında, çocuklarımızın geri dönmesine ilişkin açıklama önemli bir gelişmedir" dedi. Yine eylemi başlatan ailelerden 15 yaşındaki Halime Gündüz'ün ağabeyi Mehmet Gündüz de, gelişmenin sevinç verici olduğunu belirterek, "Çocuklar inşallah kısa süre sonra ailelerine kavuşacaktır" diye konuştu.

PKK BÖYLE DİZE GELDİ
Kürt annelerin eylemi PKK'nın da Kürtler üzerindeki imajına ağır darbe vurmaya başladı. Krizin ilk günlerinde çocukları kaçırmadığını iddia eden PKK, ardından Facebook üzerinden çocukların fotoğraflarına yer vererek, "dağda mutlu oldukları" mesajını vermişti.

BDP ANNELERİ HİÇ GÖRMEDİ
Çocukları kaçırılan aile sayısı, eylemin başladığı 19 Mayıs'ta sadece 3'tü. Bölgede örgütün baskısı nedeniyle ilk aşamada sınırlı kalan annelerin eylemi, çocukları kaçırılan diğer annelerin katılımıyla birlikte çığ gibi büyüdü. İlk haftasında 8'e yükselen eylemci annelerin sayısı, geçen 1 ay içinde 100'e ulaştı. Sözde Kürt halkı adına hareket ettiği iddiasını dillendiren BDP ise eylemleri baştan itibaren görmezden gelerek engellemeye çalıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Annelerin zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN