Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz'da 237 kişiye tahliye

AYM'nin önceki gün verdiği ''hak ihlali' kararının ardından dün yerel mahkeme jet hızıyla tahliye kararı verdi. MHP'li vekil Engin Alan'ın da aralarında olduğu hükümlü askerler cezaevinden çıktı

Balyoz davasında aralarında emekli orgeneraller Çetin Doğan, Bilgin Balanlı, Halil İbrahim Fırtına, emekli oramiral Özden Örnek, MHP milletvekili emekli korgeneral Engin Alan ile emekli albay Dursun Çiçek'in de bulunduğu 237 hükümlünün infazları durdurularak tahliyelerine ve yeniden yargılanmalarına karar verildi. Emekli askerler İstanbul'da Silivri Cezaevi'nde, muvazzaflar Hadımköy, Hasdal ve Maltepe askeri cezaevlerinde, Ankara'da ise Mamak ve Sincan cezaevlerinde ortalama 3 yıldır yatıyordu. Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasında 237 hükümlünün haklarının ihlal edildiğine ilişkin kararının ardından Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi dün kararını verdi. Mahkeme 237 hükümlünün tahliyesine ve yeniden yargılanmasına hükmetti. Anayasa Mahkemesi, Balyoz hükümlülerinin başvuruları üzerine yaptığı incelemede hak ihlali tespitinde bulunarak kararı İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

TAHLİYE TALEBİNE JET YANIT
Hükümlü avukatları da dün bu karara dayanarak tahliye talebinde bulundu. Taleplerini değerlendiren İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, mahkeme savcısı Can Şükrü Gençkan'dan mütalaa istedi. Savcı Gençkan, hükümlülerin infazının durdurulması ve yeniden yargılanmanın yapılması yönünde mütalaa verdi. Bunun üzerine mahkeme heyeti kararını açıkladı. 237 hükümlü hakkında infazın durdurularak, tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme, haklarında yakalama kararı bulunan 6 firari sanık için yakalama kararının kaldırılmasına, Balyoz yargılamasının da yeniden yapılmasını oybirliğiyle kararlaştırdı.

TÜM HÜKÜMLÜLERE UYGULANDI
Mahkemenin 4 sayfalık kararında "Bir kısım hükümlülerin başvurusu üzerine Anayasa'nın 36. maddesinde güvence altına alınan "Adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına" dendi. Mahkeme, sadece bir kısım hükümlünün Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu ancak Anayasa Mahkemesi'nce verilen kararın içeriği dikkate alındığında ihlalin tüm hükümlüleri etkilemesi nedeniyle yaşamını yitiren Murat Özenalp dışındaki 237 hükümlünün yeniden yargılanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, Anayasa Mahkemesi'nce verilen kararın içeriği, hükümlülerin tutuklulukta ve hükümlülükte geçirdikleri süre dikkate alındığında infazın devamı bu aşamada hükümlülerin mağduriyetine neden olabileceğinden infazların durdurulmasına ve cezaevinde bulunan hükümlülerin tahliyesine karar verdi. Mahkeme, AYM'ce verilen kararın içeriği dikkate alındığında yargılamanın yenilenmesi için duruşma açılarak dosyanın yeniden esasa kaydedilmesine karar verdi. Kararı mahkeme başkanı Özlem Karaçam ve üyeler Mübeccel Saraçoğlu, Gülperi Güneş oybirliğiyle aldı.

GENELKURMAY: SEVİNCİ PAYLAŞIYORUZ
Genelkurmay Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz Davası kararına ilişkin, "Özgürlüklerine kavuşan emekli ve muvazzaf personelimizin ve ailelerinin sevinçlerini yürekten paylaşıyoruz" açıklamasını yaptı. Genelkurmay'ın açıklamasında, AYM'nin verdiği "hak ihlali" kararına dayanarak yerel mahkeme tarafından verilen tahliye kararı sonucunda özgürlüklerine kavuşan emekli ve muvazzaf personel ile ailelerinin sevinçlerini yürekten paylaştıkları belirtildi. Açıklamada, "Yeniden yargılama sürecinin adil bir kararla sonuçlanmasını ümit ve temenni ederiz" denildi.

ANITKABİR'E GİDECEKLER

Ankara'da Sincan Cezaevi'nden 18, Mamak Askeri Cezaevi'nden ise 46 Balyoz Davası hükümlüsü tahliye edildi. 46 kişinin bugün saat 11.00'de Anıtkabir'e, ardından da aynı davanın sanıklarından olan emekli Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp'in mezarına gidecekleri belirtildi.

'HİÇBİR SUÇ İŞLEMEDİM'
Balyoz Davasının tek tutuklu kadın sanığı emekli Albay Berna Dönmez, 21 ay kaldığı Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan çıktı. Arkadaşlarına ve eşi Zeki Dönmez'e sarılan Berna Dönmez, buruk bir sevinç yaşadığını belirterek, "Neden cezaevine girdiğimi bilmiyorum. Hiçbir suç işlemedim" dedi.

CEZAEVİ ÖNÜNDE AİLE FOTOĞRAFI
Balyoz Davası hükümlüleri için alınan tahliye kararını duyan sanık yakınları Silivri Cezaevi'ne akın etti. Dursun Çiçek'in kızı İrem Çiçek ve Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan'ın da aralarında bulunduğu hükümlü yakınları saatlerce yakınlarının çıkışını heyecanla bekledi ve birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'da 237 kişiye tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN