Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz'daki hak ihlaliyse bu ne?

Giriş Tarihi: 20.6.2014 16:42

Balyoz Davası’ndaki sanıkların tahliyesinin ardından gözler Salih Mirzabeyoğlu davasına çevrildi.

Herhangi bir terör eylemi tespit edilmemesine rağmen müebbet hapis cezasına çarptırılan Mirzabeyoğlu, 16 yıldır cezaevinde.. A Haber'e konuşan Mirzabeyoğlu'nun avukatı Hasan Ölçer, Balyoz kararı için "Bunlar da hak ihlali mi?" dedi.

Salih Mirzabeyoğlu, 1998 yılı sonunda gözetim altına alındı. O günün Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılandı ve bu yargılama neticesinde 'yasadışı bir örgüt lideri olması iddiasıyla' idam cezasına çarptırıldı. Daha sonra meclis tarafından idam cezası kaldırılınca, ağırlaştırıldı ve müebbet hapis cezasına çevrildi. Yargıtay tarafından da onaylanan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infazı şu anda 'Bolu F Tipi Cezaevi'nde' gerçekleştiriliyor.

Mirzabeyoğlu'nun avukatı Hasan Ölçer, A Haber'de Can Okanar'ın sorularını yanıtladı.

Can Okanar: İç hukuk yolları tükendi. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı da ortada yok, onu mu anlıyoruz?

Hasan Ölçer: Bülent Arınç'ın da ifade ettiği gibi, Anayasa'nın 2010 tarihindeki değişikliğinden sonra bireysel başvuru hakkı tanındı. Anayasa Mahkemesi'ne ancak Eylül 2012'den sonra 'kesinleşen mahkûmiyetler' açısından veya 'yargı kararları' açısından, Anayasa Mahkemesi'ne bir müracaat söz konusu. Bizim kararımız 2012 tarihinden önce kesinleştiği için o anlamda Anayasa Mahkemesi'ne müracaat söz konusu değil. Ancak bunun dışında bir 'yeniden yargılama' için müracaat edildiği takdirde, 'yeniden yargılama müracaatının' olası bir reddi halinde, Anayasa Mahkemesi'ne müracaat hakkımızın doğabileceğine inanıyoruz. Böyle bir hakkımızın olduğunu, böyle bir yolun açık olduğunu düşünüyoruz.
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'daki hak ihlaliyse bu ne?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN