Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizden korkmasınlar Kanuni'nin torunuyuz

Erdoğan Viyana'da yaptığı konuşmada, gönüller kazanmak için geldiklerini belirterek "Biz Kanuni Süleyman'ın torunlarıyız. Kimsenin korkmasına gerek yok. Yeni Türkiye Avrupa için fırsattır" dedi

Giriş Tarihi: 20.6.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Avusturya'nın başkenti Viyana'da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) 10. kuruluş yıldönümü etkinliğinde binlerce gurbetçiye hitap etti. Erdoğan şunları söyledi:
KORKMAYIN, TÜRKİYE ÇIKIŞ YOLUDUR: Bizler Kanuni Sultan Süleyman'ın torunlarıyız. Bizler 4. Mehmet gibi, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa gibi kahramanların mirasçılarıyız. Viyana'ya gönüller kazanmak için geldik. Bizden hiç kimsenin korkmasına, çekinmesine, tedirgin olmasına gerek yok. Hiç kimse Türkiye'nin büyümesinden korkmasın, hiç kimse yeni Türkiye'den ürkmesin. Yeni Türkiye Avrupa için büyük bir imkandır, önemli bir fırsattır. Yeni Türkiye Avrupa'nın önemli bir seçeneğidir, çıkış yoludur. Avrupa'nın dünyaya, doğuya ve Müslümanlara açılan yegane sağlam kapısıdır.
ÇİRKİN MESAJLAR VERDİLER: Alman medyası üzerinden son derece çirkin, münasebetsiz, üstelik de ırkçı, ayrımcı manşetlerle mesajlar verdiler. Peki ne oldu? 24 Mayıs'ta gittik, salon toplantımızı büyük bir coşkuyla yaptık. Biz ülkemize döndük, oradaki vatandaşlarımız da evlerine döndüler. En küçük bir gerginlik olmadı.
İNLERİNİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ: 29 Şubat'ta ortaya bir Pensilvanya çıktı. Bu Pensilvanya darbecilere ödüller dağıtıyor, Erbakan hükümetine 'çekin gidin' diyordu. Sonra MHP ve CHP'yi, bazı çevreleri kukla gibi oynattılar. 30 Mart yetmedi yeni hezimetlere hazırlanıyorlar. (Paralel yapının) İnlerinden çıkarmaya başladık, inşallah bütün inlerini ortaya çıkaracağız. Türkiye'ye ihanetin bedelini ödeyecekler
DÜNYA IRAK'I DA SEYREDİYOR: Irak yanıyor. Iraklı kardeşlerimiz bir kez daha insanlık dramı yaşıyor. İnsanlar bir kez daha evlerini, şehirlerini terk ediyor. Bir kez daha çocuklar ölüyor, kadınlar ölüyor, masum siviller hayatını kaybediyor. Dünya yine seyrediyor, Avrupa yine seyrediyor ama biz o ateşi söndürmek için bir anne şefkatiyle, bir baba, bir ağabey merhametiyle ateşin üzerine gidiyor, Irak'taki herkese 'durun siz kardeşsiniz' diye uyarılarımızı yapıyoruz.
BU NASIL BİR MEZHEPÇİLİK: Ne demek Sünni, ne demek Şii? Siz Müslüman değil misiniz? Bu nasıl bir mezhepçiliktir? Bunu nereye sığdırıyorsunuz? Bir insan Şii olduğu için öldürülmez, bir insan Sünni olduğu için öldürülmez. Bunun için kefenler giyip yollara çıkılmaz. Kim sizi vatanınızdan kovuyor? Kimse. Peki sizin yaptığınız nedir? Mezhep kavgalarının bir tarafı değil, hakkın tarafındayız.
BAKIP PETROL GÖRENLERDEN DEĞİLİZ: Biz Ortadoğu'ya baktığında petrol görenlerden değiliz ve asla olamayız. Biz Ortadoğu'ya baktığımızda insan görüyoruz, kardeşlerimizi görüyoruz. Biz Ortadoğu'ya baktığımızda birileri gibi petrol değil Hz. Ali'nin, Hz. Hüseyin'in, Hasan'ın hatırasını görüyoruz. Mısır'da Suriye'de dünya sustu, biz susmadık. Darbeye darbe, katliama katliam, zalime zalim dedik.
AVUSTURYA MEDYASINA TAVSİYE:
AK Parti'yi inkar ederek hiç kimse Türkiye'yi anlayamaz. Buradan Alman medyasının izinden giden Avusturya medyasına samimi bir tavsiyede bulunuyorum. Biz siyasi tarihimiz boyunca, burası çok önemli, manşetlerle mücadele ederek bugünlere geldik. Biz manşetlerle kurulmuş bir hükümet değiliz, manşetlerle de yıpranmayız. Bunu böyle bilsinler. 28 Şubat'ta başörtülü kızlarımıza kapılarını açan Avusturya hükümetlerine de teşekkür ediyorum.

NOTLAR...

Başbakan salona giremeyen yaklaşık 20 bin gurbetçiye dışarı çıkarak kısa bir konuşma yaptı.
Erdoğan, Oya İçten ve Muhammet Koçman adlı Türk gençlerin nişan yüzüklerini taktı.
Esad posteri taşıyan bir grup salonun yakınlarında protesto gösterisi yaptı.
Protestocular, Avusturya polisinin gözü önünde salondan çıkan bazı gurbetçilere saldırdı.
Başbakan gece ise UETD ve bazı Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizden korkmasınlar Kanuni'nin torunuyuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN