Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İstenirse rehineler için aracı olurum'

Irak'ın sürgündeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, Irak'ta IŞİD'in elindeki Türk rehinelerin kurtarılması için bir teklifte bulunulursa aracılık yapabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 22.6.2014
Irak'ın sürgündeki eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, istenirse Musul'da IŞİD tarafından ehin alınan konsolosluk görevlileri için aracı olabileceğini söyledi. Irak'ta yaşanan olaylarla ilgili SABAH'a konuşan Haşimi, Batı'nın Irak'taki bütün Türkmenler'i ve Arap Sünniler'i ülkeden çıkarmak ister gibi yeni bir planı olabileceğine dikkat çekti. "ABD'nin müdahalesini beklememek gerek. Kendimiz çözelim" diyen Haşimi, Türkiye'nin ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Irak, Suriye ve Mısır'da üstüne düşen görevden fazlasını yaptığını belirtti. İşte Haşimi'nin özetle söyledikleri:

İSTENİRSE ARACI OLURUM: Öncelikle Türk Hükümeti'nin rehinelerin serbest bırakılması konusunda zekice bir politika izlediğini belirtmek isterim. Bunun da başarıyla sonuca ulaşacağına inanıyorum. Bana Hükümet'ten veya Dışişleri Bakanlığınız'dan rehinelerin kurtarılması için herhangi bir teklif gelmedi ve ben de teklifte bulunmadım. Eğer böyle bir şey istenirse, bölgedeki Arap aşiretleriyle irtibat halindeyim, rehineler için aracı olurum.

BATI'NIN YENİ PLANI: Sanki Batı'nın Irak'ta yeni planları var. Sanki Irak'taki bütün Türkmenler'i ve Arap Sünniler'i çıkarmak isterler gibi bir proje var. Irak'ın sadece Şiiler'e ve Kürtler'e kalmasını istiyor gibiler.

ABD'Yİ BEKLEMEYELİM: Yaşanan sorunlar için ABD'nin müdahale etmesini beklemeyelim, kendimiz çözelim. Tek çözümün İslam ülkelerinin birlik altına girmesiyle olacağına inanıyorum.

SADDAM HÜSEYİN'İN KIZI RAGHAD'IN AÇIKLAMALARI: Açıklama, silahlı örgütlerin aşiretlerle birlikte Maliki Hükümeti'ne karşı sonuna kadar savaşacağına işaret ediyor. İleride Irak halkının arasında bir müzakere yapılması durumunda Baas Partisi yeniden rol alacaktır. Buna Baas'ın dirilişi de diyebiliriz. Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.


BÖLÜNME İHTİMALİ: Irak bölünürse bitmiş olur. Aynı zamanda Sünni ve Şiiler'in aynı devlet altında artık eskisi gibi yaşamasının çok zor olduğunu da itiraf etmeliyim. Fırsatları düşünelim: Sünni ve Şii bölgeleri, Kürt bölgesi gibi olabilir. Kerkük meselesine gelince... Şu an Kürdistan'ın kontrolünde fakat olaylar durulunca Kerkük ve Kürdistan'ın sınırları konusu da çözülecektir.

SÜNNİLER SAVUNMA İÇİN SİLAHLANDI
Maliki, Sünniler'in tüm siyasi ve uluslararası mecralarla bağlantısını kesince Sünniler silahlandı. Amaç kendilerini savunmaktı. 2008'de Irak'taki silahlı aşiretler, bölgedeki El Kaide güçlerini yok etti. Durumu fark eden Maliki, El Kaide'nin liderlerini, kendine karşı devrim gerçekleştiren Sünniler'in arasına sokup kaos çıkarmak için serbest bıraktı.
Irak'ta yaşananları, Musul üzerinden tek başlık olarak görmemek gerekiyor. IŞİD, Musul'u ele geçirmeden önce 6 farklı şehirde Maliki Hükümeti'ne karşı ayaklanma devam ediyordu. Musul olayına da bu devrimin bir devamı olarak bakmak gerekiyor.
Şu an IŞİD ve Arap aşiretleri aynı anda Maliki'yi yıkmak istiyorlar ama aralarında ittifak kesinlikle söz konusu değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İstenirse rehineler için aracı olurum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN