Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Siyasi gücünüze ihtiyacımız var'

Giriş Tarihi: 22.6.2014

SABAH'a konuşan Kerkük İl Meclis Başkanı Turan, "Irak'ta tüm denklemler bozuluyor. İnsani açıdan olduğu kadar bugünlerde Türkiye'nin siyasi gücüne de ihtiyacımız var" dedi

Kerkük İl Meclis Başkanı Hasan Turan, IŞİD terör örgütünün saldırılarıyla zor günler geçiren Irak'ta dengelerin değiştiğini belirterek, bu süreçte Türkiye'nin siyasi gücüne ihtiyaçları olduğunu söyledi. Turan "Türk hükümeti insani açıdan her zaman olduğu gibi bizim yanımızda duruyor. Ama bizim Türkiye'nin siyasi gücüne de ihtiyacımız var. Bugün Irak'ta bütün denklemler bozuluyor. Kerkük'te de Irak'ta da Türkiye'nin gücünü arttırmaya ihtiyacımız var. Türkiye hızlı bir şekilde burada etkisini artırmazsa gelecekte bütün denklemlerde gücü zayıf olacak" dedi.

ORTAK SALDIRI YAPILMALI
SABAH'a konuşan Turan, IŞİD terör örgütünün Musul'un yanısıra Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer, Tuzhurmatu'da etkisini sürdürdüğünü belirten Turan, Beşir köyünü geri almak için merkezi hükümet ve peşmerge ile görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Kerkük'te ise halen güvenliği peşmerge kuvvetlerinin sağlandığını hatırlatan Turan, şu çağrıyı yaptı: "Kürt kardeşlerimize de söylüyoruz, burada bir emri vaki yaratılmasın. Kerkük'ün geleceği için birlikte karar verelim, ittifakla karar verelim. Sadece emniyet gücüyle peşmerge gücüyle veya orduyla bunun kararı verilmesin. Onlar da bugüne kadar bu yaklaşıma anlayış gösterdiler. Bizim için önemli olan Türkiye'nin garantörlüğüyle bir çözüme varılmasıdır." Göç eden Türkmenlerin sığınma ve barınma ihtiyaçları için Kızılay ve AFAD'ın yolladığı TIR'ların üç gün önce Telafer'e ulaşmayı başardığını hatırlatan Turan şimdi de Kerkük ve Tuzhurmatu'ya yetiştirmeye çalıştıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Siyasi gücünüze ihtiyacımız var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN