Devlete isyan bitti sıra müzakerede

HDP kongresinde eşbaşkanlığa Demirtaş ve Yüksekdağ seçildi. Öcalan, kongreye gönderdiği mesajda, "İsyan bitti, sıra müzakerede" dedi

Giriş Tarihi: 23.6.2014
HDP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi, Ankara Ahmet Taner Kışlalı Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı. Kongreyle Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile birleşti. Kongreyle birlikte, eşbaşkanlık koltuğunda oturan Ertuğrul Kürkçü ile Sebahat Tuncel de görevini Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'a bıraktı. Seçime tek listeyle giren Demirtaş ve Yüksekdağ HDP'nin yeni genel başkanları oldu.

'İSYAN DÖNEMİ GERİDE KALDI'
HDP 2. Olağanüstü Kongresi'nde konuşan Selahattin Demirtaş, Halkların Demokratik Partisi olarak 'hakiki bir Cumhurbaşkanı adayı' ile ortaya çıkacaklarını vurguladı. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın, kongreye gönderdiği mesajda ise "71 devrimciliği devlete isyan devrimciliğiydi. 40 yıldan sonra devletle müzakere önemlidir. Zira devrimci mücadeleler ancak nitelikli müzakerelerle kalıcı insanlık barışına dönüşebilir" ifadeleri yer aldı.

KONGREDEN NOTLAR
Kongre açılışında Türk bayrağına yer verilmemesi üzerine yapılan uyarı sonrası salona 'direkli Türk bayrağı' konuldu.
Salona Öcalan'ın posterinin ve PKK bayraklarının asılmaması da kongreye damgasını vurdu.
Demirtaş, 'Kürt odaklı' konuşma yerine, "Zihni örtülüyle değil ama başı örtülüyle el ele olacağız" sözleriyle dindar kitlelerin de partisi olduklarının altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlete isyan bitti sıra müzakerede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN