Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Böcek' soruşturmasında 5 polise tutuklama kararı

Başbakan Erdoğan'ın ofisine dinleme cihazı konulmasıyla ilgili soruşturmada, savcının yeniden tutuklama talebi kabul edildi

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisine yerleştirilen böceklerle dinleme ve kayıt yaptıkları iddia edilen, daha önce çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 5 polis hakkında, savcılığın itirazı üzerine tutuklama kararı çıkarıldı. Kararın, "somut olgular", "kaçma şüphesi" ve "delilleri karartma" gerekçeleriyle alındığı belirtildi. Ankara Anayasal Suçlar Bürosu Savcısı Durak Çetin, soruşturma kapsamında mahkeme tarafından adli kontrol hükümleri ile serbest bırakılan 5 şüpheli için mahkemeye itirazda bulundu.

KADIN HâKİM İNCELEDİ
Şüpheliler Ali Özdoğan, Sedat Zavar, Ahmet Türer, Enes Çiğci ve İlker Usta hakkındaki dosyayı Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Naile Gündoğdu Taş inceledi. Taş, iki gün süren çalışmalarının ardından, kararı gerekçesiyle birlikte açıkladı.

FATURA ÜZERİNE ÇIKTI
Şüphelilerin üzerine atılı kuvvetli suç şüphesini anlatan Taş, ofislerde bulunan ve kayıt yapan dinleme cihazlarının faturalarının Enes Çiğci üzerine olduğunu, şüphelilerin mesleklerinin kolaylığını kullanarak casusluk suçunu işlediklerini vurguladı. Gerekçede, "Dinleme cihazları iddiası, siyasal veya askeri casusluk amacıyla 3'lü veya 6'lı prizlerin içerisine dinleme cihazı yerleştirdikleri iddiası, soruşturma aşamasında dosyaya celp edilen fatura numarası ve 'Turkish National Police (TNP) Enes' ismine düzenlenen fatura, tanık anlatımları, cihazların ele geçirilmesi bulunuş şekli üzerinde yapılan inceleme sonucu düzenlenen raporlar, suçun vasfı, kuvvetli suç şüphesi bulunması, delilleri değiştirme ve gizleme, tanıkları etkileme ihtimali, somut olguların bulunması, suçların niteliği, yasada ön görülen cezaların alt ve üst sınırları ile kaçma ihtimallerinin bulunması" nedeniyle tutuklanmalarına karar verildiği belirtildi.

CİHAZLARI BİRLİKTE ALDILAR
Soruşturmanın gizli tanığının ifadesinde, yurtdışına kaçan Serhat Demir ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 5 şüphelinin, Başbakanlık ofisinde bulunan böcekleri birlikte satın aldıklarını resimleriyle teşhis ettiği öğrenildi. Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü de mahkeme kararının kendilerine ulaşmasının ardından zanlıları tutuklama işleminin uygulanabilmesi için çalışma başlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Böcek' soruşturmasında 5 polise tutuklama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN