Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çatı aday için kurultay kozu

Giriş Tarihi: 25.6.2014

CHP lideri Kılıçdaroğlu, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'na yönelik tepkileri bastırmak için olağanüstü büyük kurultayı 1 yıl erteletti. Bu şekilde yeniden milletvekili adayı olmayı uman CHP'liler sessiz kaldı

CHP'de, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'na yönelik tepkiler devam ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün başkanlık ettiği Parti Meclisi'nden (PM), Cumhurbaşkanlığı seçimi için Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek kararı çıkarttı. PM toplantısında başta Denizli Milletvekili Adnan Keskin ve ulusalcı isimlerden İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler olmak üzere sınırlı sayıda vekil tepki gösterdi. Partide ulusalcılar ve Baykalcılar başta olmak üzere 20'nin üzerinde milletvekilinin İhsanoğlu'na karşı çıktığı bilinirken PM toplantısında tepkilerin beklenenin altında olması dikkat çekti.

KURULTAYI ERTELETTİ

Kulislerde ise çatı adaya karşı tepkilerin sınırlı kalmasında, tüzüğe göre bu yıl yapılması gereken olağan büyük kurultayın genel seçimlerden sonraya ertelenmesinin etkili olduğu dile getirildi. Kulislerde, Kılıçdaroğlu'nun kurultayı, Cumhurbaşkanlığı ve 2015'te yapılacak genel seçimleri gerekçe göstererek bir yıl ertelenmesi yönünde PM'den karar çıkarttırması, çatı adaya karşı daha da artabilecek tepkilerin önünü kesmeye yönelik hamle olarak değerlendirildi. CHP liderinin bu hamlesi nedeniyle, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olmayı planlayan bir çok PM üyesinin çatı adaya karşı tepkilerini yüksek sesle dile getirmemeyi tercih ettikleri belirtildi.

İLK İMZA KILIÇDAROĞLU'NDAN
Öte yandan çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylık başvurusu CHP ve MHP milletvekillerinin imzasına açıldı. CHP'den ilk imzayı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu atarken, grup başkanvekilleri de başvuruyu onayladı. CHP'den 20 kadar milletvekilinin İhsanoğlu'na tepki için başvuruya imza vermeyeceği dile getiriliyor. İki parti, İhsanoğlu'nu aday gösterdiklerine ilişkin başvuruyu 29 Haziran Pazar günü TBMM Başkanlığı'na bildirecek. İhsanoğlu'nun temmuz ayı boyunca yürüteceği seçim kampanyası için partileri tarafından görevlendirilen CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ise bugün basınla sohbet toplantısı düzenleyecek. İhsanoğlu için Ankara'da Filistin Caddesi'nde seçim karargahı olarak bina kiralandı. İstanbul'da da bina kiralanacağı kaydedildi. İhsanoğlu aday gösterildikten sonra ilk olarak Anıtkabir'e gidecek.

'SORUŞTURMA KOMİSYONU 51 GÜNDÜR KURULAMADI'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasına ilişkin verdiği kararın "Ankara'da hakimler var" dedirttiğini belirttti. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ı eleştirerek, "'Onlardan teşekkür de beklemiyoruz' diyor. E, pes ya. Sen onlardan özür dileyeceksin, özür" dedi. 12 Eylül davasında çıkan iki mahkumiyetin göstermelik olduğunu ve hiçbir zaman hapse de girmeyeceğini belirterek, "Sen gerçekten demokratsan, özgürlükçüysen, darbe hukukunu değiştireceksin, Değiştirmiyorsan apoletsiz Kenan Evren'sin" dedi. Eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ile Erdoğan Bayraktar hakkında soruşturma komisyonunun 51 gündür kurulamadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Cemil Çiçek soyadını değiştirsin. Cemil Biat koysun. AK biat koysun" diye konuştu. Kılıçdaroğlu toplantısının ardından Soma'ya destek için Türkiye'ye gelen Şilili iki madenci ile görüştü. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatı aday için kurultay kozu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN