Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeteye 'Şike piyangosu' çıktı

Telefon dinlemelerini delil olmaktan çıkaran "şike kararı", tüm davaları da etkileyecek. Tek hâkimle verilen telefon dinleme kararları geçersiz olacak. Dinlemeyle mahkûm olanlar tahliye talep edecek

Giriş Tarihi: 25.6.2014
İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin Şike Davası'nda verdiği "yeniden yargılama" ve "infazın ertelenmesi" kararları, sadece bu davayı değil, başta çete yargılamaları olmak üzere birçok davayı da yakından etkileyecek. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum olduğu Şike Davası'nda alınan yargılamanın yenilenmesi kararı, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) tanımlanan "yeniden yargılama" hükümlerine yeni bir yorum getirdi. CMK'nın 311'inci maddesinde, "Yeni olaylar veya yeni deliller ortaya konulup da bunlar yalnız başına veya önceden sunulan delillerle birlikte göz önüne alındıklarında sanığın beraatini veya daha hafif bir cezayı içeren kanun hükmünün uygulanması ile mahkûm edilmesini gerektirecek nitelikte olursa" yargılamanın yenileneceği hükmü yer alıyor. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, CMK'da 6 Mart 2014'te yürürlüğe giren "Yargı Reform Paketi" ile yapılan değişikliğin, Aziz Yıldırım ve arkadaşları açısından CMK'nın yargılamanın yenilenmesinin şartlarını içeren 311'inci maddesindeki "yeni olay" olduğuna hükmetti. Mahkeme buna dayanarak da cezaları Yargıtay'da 17 Ocak 2014'te onanarak kesinleşen Yıldırım ile birlikte Olgun Peker, İhsan Yüksel Eşkioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın yeniden yargılanmalarına karar verdi. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı, soruşturmaları sırasında telefon dinleme işlemi yapılan ve teknik takipçi kullanılan diğer davalarda şu sonuçlar doğuracak:
TAPELER DOSYA DIŞINA: 6526 Sayılı Kanun, CMK'nın "telefon dinleme" maddesi olan 135'inci maddesinde önemli bir değişiklik yapmıştı. Bu değişiklikle "suç örgütü oluşturma" telefon dinlemede katalog suçlar arasından çıkarıldı. Yani suç örgütü oluşturma ile ilgili soruşturmalarda 6 Mart'tan itibaren telefon dinlenemiyor. Ağır Ceza Mahkemesi bu hükmü 17 Ocak'ta sonuçlanan Şike Davası'nda geriye yürüterek uyguladı. Bu nedenle şimdiye kadar yürütülmüş olan çete soruşturmaları ile bu soruşturmalar sonunda açılmış olan davalardaki dinleme kayıtları dosya dışına çıkarılacak.
TEK HAKİMLİ DİNLEMELER ÇÖPE: İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin, uygulanmasını geriye yürüttüğü 6526 sayılı kanun; terör suçları da dahil, suçun türü ne olursa olsun, telefon dinleme ile gizli soruşturmacı görevlendirme kararlarının tek hakimle değil, heyet halindeki 3 hakimle oybirliğiyle alınacağı kuralını getirdi. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nin önceki günkü kararından sonra artık, şimdiye kadar tek hakimle verilmiş olan telefon dinleme kararları da geçersiz olacak. Karar geçersiz olacağı için de buna göre suçun türü ne olursa olsun, yapılan dinlemeler hükme esas alınamayacak. Aynı şekilde tek hakimin kararıyla görevlendirilmiş olan gizli soruşturmacıların topladığı deliller de geçersiz sayılacak.

ÇETEYE TAHLİYE YOLU
Mahkeme kararına göre 'çete davaları' ile suçunun türü ne olursa olsun tek hakimle telefon dinleme kararı verilen tüm davaların hükümlüleri cezaları kesinleşmiş olsa bile tahliye talebinde bulunabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeteye 'Şike piyangosu' çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN