Türkiye'nin en iyi haber sitesi

F-16'lar sınıra yönlendi

Giriş Tarihi: 25.6.2014 12:49

Sınıra yaklaşan Suriye'ye ait hava araçlarının, Türk F-16 uçaklarının bölgeye yönlendirilmesi üzerine geri döndüğü bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Türkiye-Suriye sınır bölgesinde "Hava Muharebe Devriye Görevi" yürüten iki F-16, Suriye'ye ait bir MI-17 helikopterinin, Nusaybin/Mardin güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildi. Suriye'ye ait söz konusu hava aracı, sınıra 1,8 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştı.

Suriye'ye ait bir SU-24 uçağının Kilis Öncüpınar güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine sınırda devriye görevi yürüten F-16 uçakları bölgeye gönderildi ancak Suriye uçağı sınıra 2,7 deniz mili kala geri döndü.

Ayrıca, 4 F-16 ile Türkiye-Suriye sınır hattı boyunca devriye uçuşu, 5 bot ile deniz sınırında karakol görevi gerçekleştirildi.

Öte yandan, TCG Kemalreis, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) görevi kapsamında Aksaz liman ziyaretine başladı. Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında TCG Göksu, karakol görevi, bir deniz karakol uçağı da gözetleme uçuşu gerçekleştirdi. Diğer harekat eğitim faaliyetleri kapsamında toplam 22 gemi seyir icra etti.

Bu arada, Türkiye-Suriye sınırında, devriye görevi yürüten mobil yol kontrol unsuru tarafından, Asi Nehri üzerinde ve yakın civarında, akaryakıt kaçakçılığı ve yasa dışı geçiş amacıyla kullanıldığı değerlendirilen, bin 200 metre plastik boru ve 8 sal bulundu. Plastik boru ve sallar, Altınözü Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla tutanak tutularak olay yerinde imha edildi.

Aynı bölgede önceki gün Suriye'den Türkiye'ye akaryakıt kaçakçılığında kullanılan 40 tonluk 22 akaryakıt tankeri, dün de 30 tonluk 2 akaryakıt tankeri, kaçakçılara bölgeden uzaklaşmaları yönünde yapılan tüm ikazlara rağmen faaliyetlerine devam etmeleri üzerine, kullanılamaz hale getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
F-16'lar sınıra yönlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN