Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'ya kritik ziyaret

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye geldi.

Giriş Tarihi: 26.6.2014 09:42 Güncelleme Tarihi: 26.6.2014 14:25
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Dışişleri Konutu'nda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile biraraya geldi. Yaklaşık iki saat süren görüşmede, Irak'taki durum ve IŞİD örgütünün Musul'u ele geçirmesiyle başlayan gelişmeler ile Türkiye ve Kuzey Irak arasındaki petrol sevkiyatı konusunun ele alındığı tahmin ediliyor.

ERDOĞAN, IKBY BAŞBAKANI BARZANİ'Yİ KABUL ETTİ


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyetle görüştü.

Başbakanlık Resmi Konutunda basına kapalı gerçekleşen kabul saat 11.30'da başladı.

Kabulde Türkiye tarafında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, IKBY tarafında ise de Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani hazır bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da görüştüğü Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile Irak'taki son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulundu.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Musul ve Kerkük başta olmak üzere bölgedeki son durum ele alındı. Bölgedeki istikrarsızlığın ve güvenlik sorununun endişe verici olduğuna işaret edilen görüşmede, halihazırdaki krizin aşılması için, Irak'ta halkın tüm kesimlerini kuşatan, ülkede adaletli bir güç ve gelir paylaşımı sağlamayı amaçlayan bir hükümetin kurulması gerektiği belirtildi. Irak'ı mezhep temelli bir çatışma ortamına sürüklenmekten kurtarmak, ülkenin toprak bütünlüğünü ve siyasal birliğini korumak için de en kısa sürede bir mutabakat hükümeti kurulmasının büyük önem taşıdığına değinildiği kaydedildi. Görüşme sırasında, halen bölgede tutulmakta olan Türk vatandaşlarının Türkiye'ye salimen dönmelerini sağlamanın ehemmiyeti de vurgulandı.

Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'nin Irak'taki olaylarından zarar gören sivil halka el uzattığını hatırlatarak, bu çerçevede 12 Haziran'dan itibaren Türkmenlerin yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine insani yardım gönderilmeye başlandığına işaret ettiği belirtildi.
Görüşme vesilesiyle enerji alanında işbirliği de gündeme geldi. Tarafların bu konuda temelleri daha önce atılmış olan işbirliğini geliştirme ve sürdürme konusunda kararlı olduklarını teyit ettikleri öğrenildi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'ya kritik ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN