Çözüm sürecine yasal güvence

Giriş Tarihi: 26.6.2014

Hükümet "Hayata, eve, siyasete dönüş" yolunda kritik bir adım attı. Dağdan inişe yasal güvence, hasta tutukluların tahliyesini sağlayacak 5 maddelik yasa tasarısı bugün Meclis'e sunuluyor

Hükümet, Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi "hayata, eve, siyasete dönüş" yolunda tarihi bir adım daha atıyor. Beş maddelik Demokratik Adımları Güçlendirme Yasa Tasarısı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Dağdan inenlere etkin pişmanlık dışında yasal ve sosyal güvence, süreci yürütenlere yasal güvence geliyor, hasta tutuklulara tahliye yolu açılıyor. Dağdan iniş ve rehabilitasyonda yetki Bakanlar Kurulu'na bırakılıyor. Diyarbakırlı annelerin Ankara çıkarması çözüm sürecine de ivme kazandırdı. Başbakan Erdoğan'dan çocukları için yardım isteyen aileler, "Rica ediyoruz gereken yasal düzenlemeyi yapın. Böyle bir durumda gerekirse örgütün karşısına biz çıkarız" dedi. Erdoğan'ın da "Biz bu süreci insanlar ölmesin, dağa gitmesin, oradakiler de insin diye başlattık. Parlamentoda HDP grubu var. Gelsinler siyasi zeminde dertlerini dile getirsinler" dediği öğrenildi. Erdoğan, süreci hızlandıracak yeni bir paket hazırlandığını açıkladı. Hükümetin hazırladığı tasarı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Paketin bugün Meclis'e gelmesi bekleniyor. İşte o 5 madde:

1- DAĞDAN DÖNÜŞ

Dağdaki gençlerin dönüşünü kolaylaştırmak, sosyal yaşama katılımını sağlamak için yasal düzenleme yapılıyor. Topluma entegre olmalarını sağlayacak sosyal projeler arka arkaya yaşama geçirilecek. Terörün son bulması, silahların bırakılması için dönüş yolunun açılmasının önemi kamuoyuna anlatılacak. Bu konuda toplumsal bilinç güçlendirilecek. Dağdan inenlerin yakınlarına yönelik politikalar ve eğitim çalışmaları, sosyal aktiviteler düzenlenecek.

2- REHABİLİTASYON BAŞLIYOR:
İkinci adımda rehabilitasyon aşamasına geçilecek. Silahların teslim edilmesi, toprağa gömülmesi öncelikli kriter olacak. Düzenleme genel af niteliğinde olmayacak. Rehabilitasyon aşamasına ilişkin yetkiler Bakanlar Kurulu'na bırakılıyor.

3- ÇÖZÜME YASAL GÜVENCE:

Pakette, çözüm sürecinin yasal statüye kavuşturulmasına ilişkin düzenleme de yer alıyor. Süreci yürüten devlet görevlileri, asker ve siviller yasal korumaya alınıyor. Bu kişilerin aldıkları kararlar nedeniyle suçlanarak yargılanmalarının önüne geçiliyor. Böylece, bir savcının sürecin içindekiler hakkında soruşturma açması mümkün olmayacak.

4- ASKER DE NEFES ALACAK:
İmralı ile görüşme yürüten ve MİT Yasası dışında kalan kamu görevlileri ve siyasetçilerin yanı sıra PKK'nın çekilme güzergahındaki asker de koruma altına alınacak. Ayrıca, Lice'deki yol kesme, bayrak indirme gibi olaylarda "operasyon yapamıyoruz" diyen askeri de rahatlatacak düzenlemeler tasarıda yer alacak.

5- HASTA TUTUKLULAR:

Köşk'ün de devreye girdiği hasta tutukluların tahliye süreci hızlandırılacak. Başta ölümcül hastalar olmak olmak üzere, hasta mahkumların Adli Tıp Kurumu süreci hızlandırılacak.

GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM
Yeni dönemde çözüm sürecine daha fazla sivilin katılımı sağlanacak. Demokratikleşmede yasal düzenlemeler dönemi sona erip, toplum kesimleri arasında "demokratik uyum, demokratik kültür oluşturulması" aşamasına geçilecek. Bir sonraki adımda yerel yönetimler özerklik şartı ile ilgili Türkiye'nin çekinceleri kaldırılacak. Böylece yerel yönetimlerin yetkileri artırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm sürecine yasal güvence
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN