Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK seçimlerinde PKK üzerinden tehdit

Giriş Tarihi: 27.6.2014

Yargıda Birlik Platformu'na Emniyet'ten giden "PKK hâkim ve savcıları infaz edecek" yazısı 'paralel gözdağı' olarak yorumlandı

Bingöl Emniyet Müdürlüğü'nden, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen bir yazı, Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri öncesi paralel yapıdan yeni bir hamle girişimi yorumlarına neden oldu. Yargıda Birlik Platformu üyeleri 1 Haziran'da Diyarbakır'da seçim çalışmalarına yönelik toplantı yapma kararı aldı. Fakat bölgedeki hâkim ve savcıların yola çıkacağı dönemde, Bingöl İl Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Ay imzasıyla, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen yazıda, "Terör örgütü mensuplarınca önümüzdeki günlerde Diyarbakır-Bingöl karayolunda yol kesme eylemleeri yapılacağı ve hâkim ve savcı ile karşılaşması halinde infaz etmeyi planladıkları öğrenilmiştir" denildi.

KENDİSİ BÖLG EYE GİTTİ

Paralel yapının HSYK seçimlerindeki rakibi olan platformun en önemli toplantılarından biri de böylece gerçekleşmemiş oldu. Emniyet bu uyarıyı yaparken, HSYK 2. Dairesi Başkanı Nesibe Özer'in ise aynı dönemde Batman-Siirt-Erciş- Tatvan-Van'da seçim çalışmalarına katıldığı öğrenildi. Özer, AB Komisyonu heyetine, HSYK değişikliğine muhalefetinden dolayı baskı gördüğünü ve can güvenliği olmadığını söylemişti. Özer'in bu çıkışından 20 gün sonra Güneydoğu'da yoğun çalışmalara katılması dikkat çekti. Nesibe Özer'in AB'ye şikâyet edecek kadar can güvenliğinden endişe etmesine rağmen, uyarıyı dikkate almayarak, bölgede seçim çalışmaları yapması, "Emniyetin uyarısı sadece belli bir gruba mı" sorusunu akıllara getirdi. Yargı çevreleri, polisin bu tutumunun "korkutma" amaçlı olduğu görüşünü yansıttı. Emniyetin yaptığı bu çağrı da "paralel gözdağı" şüphelerini uyandırdı.

'CAN GÜVENLİĞİM YOK' DİYE ŞİKâYET ETMİŞTİ
Prof. Dr. Thomas Giergirich başkanlığındaki AB heyetine "HSYK değişikliğine karşıyım diye can güvenliğim kalmadı" diye şikâyette bulunan HSYK 2. Dairesi Başkanı Nesibe Özer, AB komisyonu üyelerine karşı özellikle 1'inci Daire'de bazı üyelerin yerlerinin değiştirilmesini eleştirmiş, "Bu değişim haksız ve yasaya da aykırıdır" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK seçimlerinde PKK üzerinden tehdit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN