Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nabza göre şerbet turu!

Giriş Tarihi: 27.6.2014

Çatı aday İhsanoğlu, dün CHP ve MHP'nin de aralarında bulunduğu 7 partiyi ziyaret etti. İhsanoğlu CHP'de "laiklik" vurgusu yaparken, HDP'de "etnik kimlik"ten söz etti

CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu dün Ankara'da yoğun bir görüşme trafiği yaşadı. CHP ve MHP'nin de aralarında olduğu 7 siyasi partiyi ziyaret eden İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde destek istedi. İhsanoğlu, CHP'de 'Atatürk ve laiklik', 'etnik kimlik", MHP'de ise 'başörtüsü' vurgusu yaptı. İhsanoğlu, BBP ile başladığı ziyaretlerini MHP ile tamamladı. BBP, DSP, DP, SP'yi de ziyaret eden İhsanoğlu, en büyük ilgiyi CHP Genel Merkezi'nde gördü. BBP'den, "Kararımızı haftaya, AK Parti'nin adayı belli olduktan sonra netleştireceğiz" yanıtı alan İhsanoğlu'na DSP Genel Başkanı Masum Türker destek verdi. CHP'de, Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak tarafından karşılanan İhsanoğlu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile kısa bir süre görüştü. Ziyaret sırasında çok sayıda MYK üyesi de hazır bulundu. Kılıçdaroğlu, "O bilge bir kişi. Siyasetle ilgisi yok ama ülkenin, dünyanın sorunlarını yakından izleyen birisi. Toplumun her kesimi kucaklayacak" dedi İhsanoğlu ise "Atatürk ve laiklik vurgusu" yaparak "Bugün İslam dünyanın çekmekte olduğu sıkıntıların baş müsebbiplerinden bir tanesi dini siyasete, siyaseti dine karıştırmaktır. Aşırıcılık ve mezhepçilik İslam dünyasını perişan etti" diye konuştu.

HDP'DE 'ETNİK KİMLİK '
İhsanoğlu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı da Meclis'te ziyaret etti. Görüşmenin ardından "Çok mutlu ve umutlu ayrılıyorum" diyerek, bütün kesimleri kucaklayan bir tutum sergileyeceğini belirten İhsanoğlu, sık sık etnik kimlik, özgürlük ve demokrasi vurgusu yaptı. Birinci tur için aday çıkaracaklarını söyleyen Demirtaş ise "İkinci turda nasıl bir konjonktür gelişir, nasıl bir tutum sergileriz, bilmiyoruz. Size de hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

MHP'de 'BAŞÖRTÜSÜ' MESAJI
İhsanoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesinin ardından başörtüsüyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: "Başörtüsü haktır. Başörtüsü, kadınlarımızın, kızlarımızın istediği şekilde olması lazım gelir. Bu kendi yorumlarıdır, gelenekten gelen bir şeydir. Ona saygılı olmak, ben bu hakkı müdafaa eden çok az sayıdaki insanlar... O zaman 'selamet der kenarest' diyenlerin bugün kalkıp da böyle bir şey söyleme hakları yoktur." Bu arada CHP il başkanları da 81 imzayla "Demokrasi İçin Büyük Uzlaşı" başlıklı ortak bildiri yayımladı ve İhsanoğlu'nun adaylığına destek verdiklerini bildirdi. İhsanoğlu'nun adaylığı için imza atan CHP'li vekil sayısı ise 95'e ulaştı.

BAĞIMSIZ VEKİLLERDEN TAM DESTEK!
Bağımsız milletvekilleri İdris Bal ve Hami Yıldırım, İhsanoğlu'na destek vereceklerini açıkladı. Yıldırım, "İhsanoğlu isminin Fethullah Gülen kaynaklı olduğu iddia edildi. Bu imzaları atarken Gülen ile görüştünüz mü?" sorusuna "Hayır" karşılığını verdi. "Bu imzanız cemaatin destek verdiği anlamına mı geliyor?" sorusunu Yıldırım, "Hiç alakası yok. Yani böyle bir şey olur mu?" diyerek yanıtladı. İhsanoğlu'nun adaylığına Bal ve Yıldırım'ın yanı sıra Hakan Şükür ile Erdal Kalkan'ın da imza vereceği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nabza göre şerbet turu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN