Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Açıkta geçen süre memuriyete sayıldı

Hükümet, 28 Şubat döneminde disiplin cezasıyla memurluktan atılanların, görevlerine dönüp dönmediklerine bakmaksızın, açıkta geçen süredeki primleri için borçlanma imkânı getiriyor

Giriş Tarihi: 28.6.2014
28 Şubat post modern darbe döneminde disiplin gerekçesiyle işinden olan memurların mağduriyetleri bir bir gideriliyor. Geçen yıl, 28 Şubat 1997'den sonra işten çıkarılan memurlara yeniden işine dönme olanağı tanınırken önemli bir düzenleme daha yapıldı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri süren torba tasarıda kabul edilen maddeye göre, 23 Nisan 1999-14 Şubat 2005 arasında disiplin cezası sonucu memuriyetleri sona erenlerin göreve dönmesi ve prim borçlanma hakkı kazanması için başvuru hakkını kullanmamış olanlara borçlanma imkânı getiriliyor. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurmaları halinde bu imkândan yararlanabilecekler. Torba tasarıda kabul edilen diğer düzenlemeler şöyle:
PRİM BORCU SİLİNİYOR: SGK kapsamındaki işyerlerinin 2013 öncesine ait ödenmeyen prim, idari para cezası, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi ve damga vergisi borçlarından 100 lirayı aşmayan asli alacakları ve tutarına bakılmadan bu asılların gecikme cezası tahsil edilmeyecek.
GELİR TESTİ YAPTIRMAYANLAR: Gelir testine başvurmadığı için ceza kesilenler, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden aybaşından itibaren 3 ay içinde gelir testine başvurursa primler faizsiz yapılandırılacak. Süreyi bir ay daha uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.
SONUCA KADAR PARA YOK: SGK, sağlık hizmetlerinde yapılan incelemede telafisi güç veya imkânsız bir zararın ortaya çıkması durumunda, müfettiş incelemesi sonuçlanıncaya kadar, sağlık hizmet sunucusuna ödeme yapılmayacak. SGK zararına neden olunmuş ise aynı sağlık hizmet sunucusu ve hekimlerle sözleşme yapılmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açıkta geçen süre memuriyete sayıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN