Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikirtepe’nin son kalesi de yıkılıyor

Giriş Tarihi: 28.6.2014 00:30 Güncelleme Tarihi: 28.6.2014 00:30
İstanbul Kadıköy Fikirtepe'de firmalar ve mülk sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar bitiyor.

Eğer firma mülk sahiplerinin 3′te 2′siyle anlaşma sağlarsa geri kalan 3′te 1′lik payın içinde kalan yerler hala firmayla anlaşılamazsa bile acele kamulaştırma yapılacak. Kamulaşması muhtemel yerlerin arasında Fikirtepe'nin sembolü olan Alaattin Demirel'in evi de bulunuyor. Yani firmalar mülk sahipleriyle anlaşırsa da evler yıkılacak. Anlaşmasa da kamulaştırılarak yıkılacak.

FİKİRTEPE'DE TEK KİŞİLİK İNAT

Hürriyet'te yer alan habere göre; Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm sorununda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önemli bir adım attı. Dönüşüm projelerinde inşaata başlamak için 3'te 2'lik hak sahibiyle anlaşma yeterli gibi görünse de, 3'te 1'lik hak sahiplerinin anlaşmaması süreci uzatıyordu. Bakanlık 25 Haziran'da anlaşma sağlamayan hak sahipleri ve şirketlere tebligat gönderdi. 31 dönümlük arsanın tam ortasında kalan ve inşaat şirketi ile anlaşmayan Alaattin Demirel'in de aralarında bulunduğu hak sahipleri 15 gün içinde anlaşma sağlamazsa acele kamulaştırma işlemi yapılacak. Şirketler alınan karardan memnun olurken, anlaşma sağlamayan mülk sahipleri inşaat firmalarının mali yapısı ve işi bitirme güçleri ile ilgili endişe duyduklarını söylüyor.

15 GÜNDE İHTARNAME ÇEKİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölgedeki inşaat şirketlerine ilettiği ve İl Müdür Yardımcısı Beysan Taşcı imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi; "Proje uygulaması dışında kalan maliklere, noter kanalıyla ekine tip sözleşme de eklemek suretiyle 15 gün süre zarfında anlaşmaları gereğine dair ihtarname çekilmesi, ihtarname çekildikten sonra yeni anlaşma sağlanan maliklerle yapılan anlaşma belgeleri ile anlaşma sağlamayan maliklere ilişkin bilgi ve belgeleri İl Müdürlüğümüze iletilmesi, ancak ihtarnamede belirtilen süre zarfında anlaşma sağlamayan maliklere ait taşınmazlar için üzerindeki yapılarla birlikte Bakanlık Makamımızdan alınan 09.05.2014 tarih ve 26648133-020 sayılı olur gereği Bakanlığımızca gerek görülen acele kamulaştırma işlemlerine başlanacağı hususunda; gereğini ve bilgilerinizi önemle ve ivedilikle rica ederim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikirtepe’nin son kalesi de yıkılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN