Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel savcılara 3. daire kalkanı

Paralel yapıya yakın savcı ve hâkimlere yönelik şikâyetler, HSYK 3. Daire'ye takılıyor. Başvurular "çoğunluk sağlanamaması", "izin ve raporlu üyeler" gibi gerekçelerle işleme alınmıyor

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Kamuoyunun yakından ilgilendiği dava ve soruşturmaları yürüten hakim ve savcılarla ilgili şikâyetlerin, HSYK 3.Daire'ye takıldığı ortaya çıktı. Daire özellikle paralel yapıya yakınlığı ile bilinen hâkim ve savcılar hakkındaki şikâyetleri işleme koymamak için adeta kalkan işlevi görüyor. Paralel hâkim ve savcılarla ilgili soruşturma açılması yönünde 2. Daire'ye hiçbir dosya intikal ettirilmedi. Zekeriya Öz, Cemil Tuğtekin, Mustafa Bilgili, Osman İlter Doğan ile Ömer Yılmaz gibi hâkim ve savcılar hakkındaki şikâyetler 3. Daire'deki engellere takılıyor.

KARAR YETER SAYISINA TAKILDI

HSYK 3. Daire'de, sözkonusu hâkim-savcılarla ilgili dosyalar geldiğinde bazı üyelerin izin alarak daire toplantılarının yapılmasını engellediği öğrenildi. 7 üyeli dairede "çoğunluk sağlanamaması", "izin ve raporlu üyeler", "karşı oy yazılarının yazılmaması" gibi gerekçelerle işlem yapılamıyor. İşte o dosyalardan bazıları:
SAVCI MUSTAFA BİLGİLİ: HSYK'ya gelen şikâyetler yürüttüğü bazı soruşturmalarda ilgisiz kişilerle ilgili inceleme ve dinleme kararı aldırttığı yönünde oldu. Bu konuda birçok başvuru geldi. Ancak hakkında işlem yapılamadı. Bu şikâyet de karar yeter sayısına takıldı.
SAVCI CEMİL TUĞTEKİN: Eski Ankara İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir başta olmak üzere bir çok kişi tarafından HSYK'ya şikâyet edildi. 2010'da yapılan şikâyet "karar yeter sayısı"na takıldı.
SAVCI OSMAN İLTER TURAN: Müfettiş olduğu dönemdeki işlemleri nedeniyle 2011'de HSYK'ya şikâyet edildi. Karar yeter sayısı sağlanamaması nedeniyle işlem yapılamadı.
HÂKİM ÖMER YILMAZ: Gazeteci Emre Uslu'nun şikâyeti vesilesiyle birçok ünlü gazeteci hakkında usulsüz dinleme kararı vermek iddiasıyla şikâyet edildi. İşlem yapılması yönünde karar çıktı. Ancak karara muhalif kalan üye Ahmet Kaya'nın "karşı oy" yazısını yazmaması nedeniyle işlem yapılamıyor.

SAVCI ÖZ'ÜN HESAPLARINA 'GÖREV ALANI' KORUMASI
SAVCI ZEKERİYA ÖZ: Ergenekon soruşturması kapsamındaki uygulamaları nedeniyle eleştirilen Öz, HSYK'ya birçok kez şikâyet edildi. Son olarak Twitter hesabından mesleği ile uyuşmayacak söz ve eylemleri nedeniyle hakkında işlem yapılması istendi. Ancak HSYK 3. Daire 19 Haziran'da yaptığı toplantıda "karar yeter sayısı sağlanamaması" nedeniyle hiçbir işlem yapmadı. Öz'le ilgili yapılan bir incelemede müfettişlerin, savcının hesaplarında 200 bin liralık gelir farkı saptaması üzerine Daire, Öz'ün açıklanamayan gelirleriyle ilgili yetkisizlik kararı verdi. Müfettişe "Görev alanında değil, Öz'ün hesaplarını inceleyemezsin" denildi. Zekeriya Öz, korunmaya çalışıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel savcılara 3. daire kalkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN