Ukrayna'da kaçırılan Türk gözlemci özgür

Ukrayna'da, ayrılıkçıların kaçırdığı 4 AGİT üyesinden Türk vatandaşı Mehmet Kılıç serbest kaldı. Kılıç, "Sevdiklerime kavuşacağım, çok mutluyum" derken, tutsak 4 üye için müzakereler sürüyor

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Ukrayna'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini incelemek için bölgeye giden fakat Rusya taraftarı ayrılıkçılar tarafından alıkonulan 4 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcisi dün sabah erken saatlerde serbest bırakıldı. Aralarında Türk vatandaşı Mehmet Kılıç'ın da bulunduğu gözlemciler Donetsk'in merkezindeki bir otele getirilerek AGİT yetkililerine teslim edildi. Gözlemcilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Diğer gözlemcilerin İsviçre, Danimarka ve Estonya uyruklu olduğu öğrenildi. Ayrılıkçılar 4 gözlemciyi daha esir tutuyor.

İYİ NİYET GÖSTERGESİ OLARAK
32 günlük esaretin ardından serbest kalan Mehmet Kılıç, Donetsk'teki otelde konuştu. Sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Kılıç "Mutluyum, sevdiklerime kavuşacağım" dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun kendisini arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulunduğunu aktaran Mehmet Kılıç, "Bizim için çok emek harcandı, herkese teşekkür ediyorum" derken, kendisini ayrılıkçıların kurduğu "Donets Halk Cumhuriyeti Başbakanı" olarak tanıtan Alexander Borodai uzun bir görüşme maratonunun ardından oluşan karşılıklı iyi niyetin bir meyvesi olarak gözlemcileri serbest bıraktıklarını duyurdu. Borodai, "Bunun karşılığında hiçbir şey beklemiyoruz. Koşulsuz bir şekilde gözlemcileri serbest bıraktık" dedi. AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Ertuğrul Apakan ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, gözlemcilerin serbest bırakılması karşılığında herhangi bir talepte bulunulmadığını doğrulayıp, "Bu tamamen müzakereler yoluyla elde edilmiş bir sonuç" dedi.

4 REHİNE DAHA VAR

Ertuğrul Apakan şunları söyledi: "Arkadaşlarımızla temasımızın kesilmesinin ardından, gerek Ukrayna yetkili makamları, gerek AGİT genel merkezi, gerekse uluslararası çevreler aracılığıyla girişimlerde bulunduk. Bizim için onların serbest bırakılması en öncelikli konuydu. Bu açıdan, bir ayı aşkın süre sonunda da olsa 4 arkadaşımızın özgürlüğüne kavuşmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Diğer 4 tutsak arkadaşın da kurtulması için çabalarımızı sürdüreceğiz. O konuda da yakın bir tarihte netice alacağımızı umut ediyorum. AGİT Komisyonu tüm olumsuzluklara rağmen Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın barış planı çerçevesinde yeni görevler üstlenip ülkedeki barış sürecine katkı yapmaya devam edecek."

'BAYRAM EVİMİZE ERKEN GELDİ'
Ukrayna 'da ayrılıkçılar tarafından kaçırılan Mehmet Kılıç'ın serbest bırakıldığı haberi, Kahramanmaraş'ta yaşayan ailesi tarafından sevinçle karşılandı. AGİT gözlemcisi Kılıç'ın eşi Zehra Kılıç, "Ramazan Bayramı bizim evde erken yaşandı, sevincimiz iki katına çıktı" dedi. Elbistan ilçesinde yaşayan Kılıç, eşinin serbest bırakıldığı haberini gece öğrendiğini söyledi. Eşiyle telefonda görüştüğünü anlatan Zehra Hanım şunları kaydetti: "Gerçekten inanamadım, telefondaki ses eşime aitti. Serbest bırakıldığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Konuşuyorduk ama hala inanmamıştım. Sonra internet üzerinden görüntülü konuştuk. Gözlerimle görünce yaşadığım mutluluğu tarif edemiyorum. Rüyada gibiyim. Ramazan Bayramı bizim evde erken yaşandı, sevincimiz iki katına çıktı."

ANNENİN BÜYÜK SEVİNCİ

Zehra Kılıç, eşinin serbest bırakılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. AGİT gözlemcisi Mehmet Kılıç'ın 77 yaşındaki annesi Ayşe Kılıç da sevinçli haberi gelininden aldığını söyledi. Oğlunun 32 gündür rehin tutulduğunu aktaran anne Kılıç, "Şimdi çok mutluyum. Bayram evimize erken geldi" diye konuştu.

DAVUTOĞLU TWİTTER'DAN DUYURDU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yaptığı açıklamada 32 günlük esaretin ardından Mehmet Kılıç'ın yoğun girişimler sonucu serbest kaldığını belirterek, "Kendisi ile az önce telefonda görüştüm. Bu süreçte büyük bir olgunluk içinde bekleyen eşi Zehra Hanım ile de konuşarak güzel haberi ilettim" dedi. Davutoğlu, gazetecilerin soruları üzerine de "İnşallah böyle güzel bir haberi de Irak'ta alıkonulan diplomatlarımız, şoförlerimiz için almayı ümit ediyoruz. Gece gündüz çalışıyoruz, bütün imkânlarımızı değerlendiriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da kaçırılan Türk gözlemci özgür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN