Türkiye'nin en iyi haber sitesi

28 Ağustos'tan önce yemin beklentisi

AK Parti'nin Köşk adayını 1 Temmuz'da partinin ikinci adamı Şahin açıklayacak. Başbakan Erdoğan'ın adaylığına kesin gözüyle bakan parti teşkilatı, devir teslimin ilk turdan sonra yapılmasını bekliyor

Giriş Tarihi: 29.6.2014
AK Parti 1 Temmuz Salı günü, Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak. Başbakan Erdoğan'ın aday olarak gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bunun kesin ipuçları ise, Cumhurbaşkanı adayının ilan edileceği toplantının büyük bir katılımla gerçekleşecek olması yanında adayı açıklama şansının partinin ikinci adamı Mehmet Ali Şahin'e verilmesi. Partide "devir-teslimin" muhtemel tarihi bile hesaplandı. AK Parti kulislerinde devir teslimin "birinci turdan sonra", 28 Ağustos'tan önce yapılacağı beklentisi var.

AYNI GÜN BAŞVURU

AK Parti, 1 Temmuz Salı günü Ankara Ticaret Odası Kongre Salonu'nda sabah saatlerinde adayını büyük bir katılım ve törenle açıklayacak. Aynı gün Meclis'e de başvuru yapılacak. AK Parti'nin o gün Meclis'te grup toplantısı gerçekleşmeyecek. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in adayı açıkladıktan sonra, AK Parti'nin adayının, yani büyük bir olasılıkla Başbakan'ın teşekkür konuşması yapması bekleniyor. Öte yandan AK Parti kulislerinde, partinin geleceğine ilişkin şifreleri Erdoğan'ın, adaylığını açıklaması ardından yapacağı konuşmada vereceğine inanılıyor.

TÜM KADRO DAVETLİ

AK Parti'de parti kongrelerinden sonra en büyük katılımın, adayın açıklanacağı gün gerçekleşeceği belirtiliyor. AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayının açıklanması törenine, 2002'den bu yana AK Parti kadrolarında çalışan herkes davet edildi. Eski ve yeni vekiller tek tek arandı. Belediye başkanları, il ve ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları parti kurucuları ve delegeler de davet edildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ise "protokol gereği" davet edilmediği kaydedildi.

OTELLER DOLDU

Ankara'ya davet edilen il dışındaki AK Partililerin 30 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında otel ve misafirhanelerde yer ayırttıkları, pek çok otel ve misafirhanelerde ise yer kalmadığı belirtiliyor. Bazı otel ve misafirhanelerde ise dışarıdan yolcu kabul edilmediği de ifade edildi. AK Parti'nin adayının açıklanmasından sonra, seçim propagandaları reklam çalışmalarına da başlanacak. Erdoğan'ın hangi illere gideceği belirlenecek. Televizyon konuşmaları ayarlanacak.

'İLK TURDAN KÖŞK'
AK Parti de bütün hesaplar titizlikle yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçim takvimi de en ince ayrıntılarına kadar gözden geçirildi. Başbakan'ın 10 Ağustos'ta yapılacak ilk turda kazanması halinde devir-teslimin 28 Ağustos'a kalmadan gerçekleştirilmesi planlanıyor. YSK kesin sonuçları açıkladıktan ve mazbatayı Meclis'e göndermesinin hemen ardından Erdoğan'ın 28 Ağustos'tan önce Meclis'te yemin edeceği belirtiliyor. ANKA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Ağustos'tan önce yemin beklentisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN