Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YSK o partileri belirledi

Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılma yeterliliğine sahip siyasi partileri belirledi. Buna göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerine AK Parti, CHP, MHP'nin de aralarında bulunduğu 25 siyasi parti seçimlere girebilecek.

Giriş Tarihi: 30.6.2014 10:41
YSK'nın siyasi partilerin seçimlere katılmalarına ilişkin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki altmış gün içinde tamamlanacağının hüküm altına alındığının belirtildiği kararda, seçimin ilk turunun 10 Ağustos, ikinci oylamaya kalması durumunda ise 24 Ağustos olduğu anımsatıldı. Seçime katılabilecek siyasi partileri saptama ve ilan etme görev ve yetkisinin YSK'da olduğunun hatırlatıldığı kararda, illerin en az yarısında oy verme günü olan 10 Ağustos 2014 tarihinden en az 6 ay öncesi, (10 Şubat 2014 tarihi) itibariyle teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olan siyasi partilerin isimlerini belirledi. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanuna göre seçimlere katılma yeterliliğini taşıyan siyasi partilerin isimleri şöyle:

"Adalet ve Kalkınma Partisi, Alternatif Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Türkiye Komünist Partisi."

Kararda, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Halkların Demokratik Partisi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu olan partiler olduğu belirtildi.

SEÇMEN BAŞINA 6 KURUŞ

YSK, seçmen kütüklerinin de seçime katılma yeterliliğine sahip verilebileceğini açıkladı. Siyasi partiler, seçmen kütüğü örneğini YSK'dan bir seçim döneminde iki kereden fazla isteyemeyecek. Verilecek seçmen kütüğü örneklerinin gideri karşılığı ödenecek bedel, 2014 yılı için her seçmen başına 6 Kuruş olacak. 6 kuruş maliye veznesine yatırılacak. Seçmen kütüğü örneği elektronik ortamda CD veya DVD olarak verilebilecek. Elektronik ortamda istenen seçmen kütüğü örnekleri ücretsiz olarak verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK o partileri belirledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN