Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 milyon TL'yi usulsüz harcadı

Giriş Tarihi: 3.7.2014

Cem Uzan'ın Parti Genel Merkezi'nde kullandığı koşu bandının bile 'siyasi faaliyet harcaması' adı altında parti bütçesinden karşılandığı ortaya çıktı

Anayasa Mahkemesi, Cem Uzan'ın, kullandığı fitness koşu bandı ve İstanbul'un lüks restoranlarında içtiği içkilerin parasını, "siyasi faaliyet" adı altında genel başkanlığını yaptığı Genç Parti'ye ödettiğini ortaya koydu. Genç Parti'nin 2007, 2008 ve 2009 yıllarına ait mali denetimlerini yapan Anayasa Mahkemesi, birbirinden ilginç usulsüz harcama kalemleri belirledi. Mahkeme'nin incelemesine göre Genç Parti bu üç yıl içinde toplam 13 milyon 589 bin TL usulsüz harcama yaptı. Parti'nin, siyasi faaliyetlere uymayan harcamaları, genel seçimlerin olduğu 2007 yılında "tavan yaptı." Genç Parti, Cem Uzan'ın henüz Türkiye'de olduğu 2007'de 12 milyon 595 bin TL usulsüz harcama yaptı.

FİTNEES BANDI PARTİ GİDERİ

Genç Parti'nin usulsüz harcamaları; gazetecilere ödenen paralardan özel uçak biletlerine, cep telefonlarına kontörden özel otomobil benzinlerine kadar değişik kalemlerde farklılıklar gösterdi. Genç Parti, Uzan'ın kullandığı koşu bandı için o dönemin parasıyla 8 bin 687 TL ödeme yaptı. Ücret ise partiye kesildi.

PAPERMOON'DA VİSKİ

Anayasa Mahkemesi'nin üç yıllık mali denetimine göre Genç Parti'nin "yemesi-içmesi" hiç eksik olmadı. Genç Parti; 2007'de 40 bin 188, 2008'de 30 bin 449 ve 2009'da 21 bin 148 TL olmak üzere üç yılda toplam 91 bin 785'lik yemek ve içki masrafını parti gideri olarak gösterdi. Denetimler, yemek ve içkilerin önemli bir bölümünün İstanbul'daki ünlü üç restoranda tüketildiğini ortaya koydu. Bu restoranlar arasında, ünlülerin uğrak yerlerinden olan Akmerkez'deki Papermoon ile Tarabya'daki Kıyı Restaurant başı çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 milyon TL'yi usulsüz harcadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN