YÖK'ten Gazi'ye paralel denetim

Gazi Üniversitesi'ndeki paralel yapılanmaya dikkat çeken SABAH haberinin ardından, YÖK rektörlüğe yönelik 52 şikâyet dosyasını incelemeye aldı. Muhatapların tek tek ifadesi alınıyor

Giriş Tarihi: 3.7.2014
SABAH'ın gündeme getirdiği Gazi Üniversitesi'ndeki paralel yapıya ilişkin YÖK Denetleme Kurulu detaylı inceleme başlattı. YÖK Başkanlığı, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne yönelik 52 şikayet dosyası ile ilgili denetmen görevlendirdi. Paralel yapılanma, 268 kişilik kadro talebi ve paralel olmayan öğretim üyelerinin kadrolarının verilmemesi gibi şikâyetlerle gündeme gelmişti. YÖK yetkilileri, şikâyetlere ilişkin rutin denetimler dışında Gazi Üniversitesi yönetimine ilişkin denetim başlatıldığını doğruladı. YÖK Denetleme Kurulu'nun, daha önce MEB'de Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nü yapan İrfan Aycan'ı Gazi Üniversitesi'ne müfettiş olarak gönderdiği öğrenildi. Prof. Aycan'ın, denetçilerden oluşan 3 ayrı grupla üniversitede yaşanan şikâyetleri tek tek inceleyip muhataplarının ifadesini aldığı vurgulandı. Soruşturma açmak amacıyla başlatılan incelemede denetçiler rektörlük binasına yerleşti. YÖK denetçileri, Rektör Prof. Dr. Süleyman Büyükberber'le ilgili dava açılan, soruşturmaya konu olan her iddiayı inceliyor, akademisyenleri çağırarak dinliyor. Eğer Rektör Büyükberber hakkında kusur bulunursa soruşturma açılacak ve Prof. Büyükberber'in savunması alınacak.

11 KİŞİLİK KADRO ONAYI

YÖK denetçileri, öğretim görevlilerinin yanı sıra görevden alınan Tıp Fakültesi eski Dekanı Sacit Turanlı gibi isimleri de dinlemek üzere çağırdı. Rektör Büyükberber hakkında açılan davalarda oluşturulan bilirkişi raporlarının da incelendiği ve yine üniversite bünyesinde kurulan mobbing ofisinin de incelenen konular arasında yer aldığı kaydedildi. Öte yandan, YÖK'ün, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde doçentlik ve profesörlük için 11 kişilik kadroya onay verdiği öğrenildi. Daha önce 3 kişilik kadro talebi reddedilen üroloji bölümüne, Rektör Süleyman Büyükberber'in dışarıdan bir doçent alımı için kadro açması manidar bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YÖK'ten Gazi'ye paralel denetim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN