Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan ilk adımı Samsun'dan atacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya yürüyüşü için ilk mitingini 5 Temmuz tarihinde Gazi Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı Samsun'da yapacak.

Giriş Tarihi: 4.7.2014 11:18 Güncelleme Tarihi: 4.7.2014 14:35
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 1 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı'na adaylığı açıklandı. Cumhur ilk kez başkanını seçmeye hazırlanırken, Erdoğan, Köşk yürüyüşü için de oldukça anlamlı bir yerden başlama kararı aldı. Başbakan Erdoğan, ilk mitingini 5 Temmuz'da saat 16.00'da Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirecek.

Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Milli Mücadele'yi başlamış ve ardından Erzurum'a da geçmişti. Başbakan Erdoğan da ilk mitingini Samsun'da yapacak ve ardından Erzurum'a geçecek.

Türkiye tarihinde ilk defa 10 Ağustos 2014 tarihinde halk tarafından seçilecek olan Cumhurbaşkanlığı için aday olan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Samsun'da yapacağı miting öncesi şehirde büyük bir heyecan hakim. Başbakan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığını olumlu karşılayan bazı vatandaşlar, 'Başbakanımızın Cumhurbaşkanlığı yolunda ilk adımını Samsun'dan atması bizi sevindirdi. Bu bizim için gurur verici bir durum. Başbakanımızın Atatürk'ün yolundan gittiğine eminiz. Başbakan'a yakışan da budur. Recep Tayyip Erdoğan'a inanıyoruz. Atatürk Samsun'a ilk adımı attığı zaman ülkeyi düşmanlardan temizledi. Recep Tayyip Erdoğan'ın da Atatürk'ün yaptığı gibi ülkeyi ileriye dönük dış mihraklardan kurtaracağına eminiz' dediler.

6 Temmuz Pazar günü Erzurum'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından hafta sonu Erzurum'da yapacağı mitingin hazırlıkları sürüyor.

AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın 6 Temmuz Pazar saat 16.00'da Erzurum İstasyon Meydanı'nda miting düzenleyeceğini söyledi.

Yeşilyurt, Erdoğan'ın ziyaretini toplu açılış töreni şeklinde planladıklarını ifade ederek, "Toplu açılış için gelmiyor. Önceden toplu açılış için geliyordu, şimdi program değişti, normal parti mitingi oldu" diye konuştu.

Mitingin hazırlıklarının hızla sürdüğünü ifade eden Yeşilyurt, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi dönemine ikinci milli mücadele denildiğini anımsatarak, "Birinci milli mücadelede de ikinci durak Erzurum'du, şimdi yine ikinci durak Erzurum. Başbakanımız da bu mantıkla bir yola çıktı. İnşallah ilk turda da biz cumhurbaşkanı seçme gayretindeyiz. Ustamızdı, şimdi reisimiz olacak. Bazı sürprizlerimiz var ama onları sayın başbakanımızın ilk defa miting alanında görmesini istiyoruz. Erzurum, cumhur reisini bekliyor" şeklinde konuştu.

Yeşilyurt, teşkilatlarının miting konusunda tecrübeli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İlçe başkanlarımız, belediye başkanlarımız, il teşkilatımız geçmişte bu mitingleri onlarca defalarca yaptılar. Her mitingde üzerine bir şeyler koyarak geliştirmeye çalışıyoruz. Geçmiş mitinglerde olduğu gibi şehir süslemeleri, Başbakanımızın geliş koridorundaki süslemeler, miting meydanında pankart ve süslemelerimiz var. Ayrıca iftar yemeğinin yapılacağı alanda bazı süslemeler olacak. Vatandaşlarımızın yoğun katılımı için organizasyonlar yaptık. Toplu taşıma araçlarıyla inşallah onları miting alanına getireceğiz. Uzak yerlerden gelen insanlarımızın iftar öncesi mağdur olmamaları için iftar hazırlığımız var. Ekip şefleri belli, otobüsteki kişi sayısına göre iftarlık vereceğiz."

Yeşilyurt, Erzurumluları mitinge katılmaya davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan ilk adımı Samsun'dan atacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN