Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözümde tarihi adım

Hükümet, "diyalog süreci"yle ilgili tarihi bir adım için yeni yol haritası üzerinde çalışıyor. Buna göre "izleme kurulu" oluşturulacak. "Silahları Bırakma Kurulu" süreci takip edecek

Giriş Tarihi: 4.7.2014
Hükümet,"diyalog süreciyle" ilgili yeni yol haritası üzerinde çalışırken, tarihi bir adım daha atmaya hazırlanıyor. Silahların toprağa gömülme noktasına kadar sürecin tüm aşamalarında gözetmen olacak, taraflar arasında diyalogu yürütecek, "izleme kurulu" oluşturulacak. "Silahları Bırakma Kurulu", hükümet ya da HDP'den isimler yerine sürece hâkim, tarafsız, ilişkileri yönetebilecek isimlerden oluşacak.

BAKAN ALA'DAN ÖNEMLİ ÇIKIŞ
İçişleri Bakanı Efkan Ala, çözüm sürecine ilişkin yasal çerçevenin önemine vurgu yaparak, "Terör örgütü çözüm üretildiğinde silah kullanmayacağını, çeşitli demokratik argümanları tercih edeceğini ortaya koyuyor" dedi. Meclis İçişleri Komisyonu'nda çözüm süreci tasarısının görüşmelerine katılan Ala, 1980'li, 90'lı yıllarda bölgede insan haklarını, özgürlükleri askıya alan bir durum yaşandığını ifade ederek, "Çok ağır ölümler oldu, şehit cenazeleri oldu... Siyasi inisiyatif alınamadığı için seyirci kalındı. 2002'den sonra iktidara gelen hükümet inisiyatif aldı, demokratik adımlar attı. Açılımlar sonucu elde ettiğimiz sonuç bizi bir noktaya getirdi" diye konuştu.

YASAL DÜZENLEME YAPILACAK

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da bu kapsamda öncelikle Terörle Mücadele Kanunu'ndaki tartışmalı maddelerin ayıklanacağını söyledi. Buna göre eve dönüş için etkin pişmanlık yerine yeni formül üretilecek, anadil kullanım alanının genişletilmesi gibi reformlar sürdürülecek. Sürece toplumun tüm kesimlerinin desteğinin sürmesi için sivil toplum kuruluşları, barolar, insan hakları örgütleri devrede kalacak. Sürecin bir parçası olan Mahmur başta olmak üzere Kuzey Irak'ta örgüte lojistik destek sağlayan kampların boşaltılması konusunda BM başta olmak üzere ilgili kuruluşlardan destek alınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözümde tarihi adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN