Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diplomasi çalıştı 32 şoför serbest

Irak'ta IŞİD'in kaçırdığı 32 Türk TIR şoförü için yürütülen sessiz diplomasi sonuç verdi. Şoförler Mahmur'da Türkiye'ye teslim edildi

Türkiye'nin, Irak'ta alıkonulan rehinelerle ilgili beklediği ilk sevindirici haber dün geldi. Musul'da IŞİD tarafından kaçırılan 32 TIR şoförü serbest bırakıldı. 23 gün boyunca dantel gibi dokunan ilişkiler diplomasisi ile sonuca varıldı. Dışişleri Bakanlığı ve MİT; süreci, bölgedeki Sünni aşiretlerin önde gelenleri, Musul eşrafı, IŞİD'in askeri kanadını oluşturan eski BAAS rejimi mensupları ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt yöneticileri ile koordineli şekilde yürüttü. Bu sessiz diplomasinin başarısı sonucu da şoförler serbest bırakıldı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Musul'da alıkonan konsolosluk çalışanları ve TIR şoförleri için yoğun diplomasi trafiği yürüttü. Vatandaşların can güvenlikleri her şeyin önünde tutuldu.

AŞİRET DİPLOMASİSİ

TIR şoförlerinin kurtarılmasının arkasında aşiretler üzerinden yürütülen diplomasinin etkili olduğu öğrenildi. İlk aşamada rehin alındıktan sonra serbest bırakılan şoförler, bu kez de IŞİD içindeki başka bir ekip tarafından kaçırıldı. Şoförler, Musul'a 40 kilometre uzaklıkta bir bölgede alıkonuldu. Bu süre içinde IŞİD ile birlikte hareket eden ve Türkiye ile iyi ilişkileri olan aşiretler üzerinden de diplomasi yürütüldü. Bir yandan da şoförlerin sağlık durumları ile ilgili düzenli bilgi alındı. Bu yoğun çabaların sonunda şoförleri elinde bulunduran ve IŞİD'in uzantısı olan terörist yapı ikna edildi. Önceki akşam gelen "TIR şoförlerinin serbest bırakılacağı" haberi, gece boyunca gizli tutuldu. Ankara'da yoğun bir trafik başladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, o saatlerde MKYK toplantısı çerçevesinde AK Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldiği Başbakan Tayyip Erdoğan ile toplantı yaptı. Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu alarma geçirildi. MİT ve Özel Harekât mensuplarına, şoförlerin güvenlik içinde önce başkonsolosluğa, ardından da Türkiye'ye nakil için gerekli önlemlerin alınması talimatı verildi. IŞİD'e bağlı grup ise dün öğleden sonra TIR şoförleri ile yola çıktı. Şoförler Mahmur'da, başkonsolosluktan gelen ekibe teslim edildi.

THY UÇAĞI İLE DÖNÜŞ

Mahmur'dan otobüslerle Erbil Başkonsolosluğu'na nakledilen TIR şoförleri, sağlık kontrolünden geçirildi. Aynı dakikalarda İstanbul'dan havalanan THY uçağı da saat 17.17'de Erbil Havalimanı'na indi. Uçağın Erbil'den Ankara'ya gitmesi planlanıyordu. Ancak TIR şoförlerinin bir an önce ailelerine kavuşmaları ve çoğunluğunun memleketi olması nedeniyle Şanlıurfa'ya götürülmelerine karar verildi. Şoförlere uçak yolculuğunda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam da eşlik etti.

'Yine iyi bir haber vermeyi umuyoruz'

Başbakan Erdoğan, 32 TIR şoförünün serbest bırakılmasını şöyle değerlendirdi: "Dün (önceki) akşam iyi haber aldık.Bugün Erbil Başkonsolosumuz şoförlerimizi sağ salim teslim aldı. Şoförlerimiz için özel olarak Erbil'e gönderilen bir THY uçağı şoförlerimizi Şanlıurfa'ya getirdi. Buradan da hepsini ailelerine inşallah sevk ediyoruz. En kısa sürede Musul Başkonsolosluğumuz personeline ilişkin inşallah iyi haberler vermeyi de ayrıca umuyoruz." Bu arada Erdoğan, haftalık olağan görüşme kapsamında, dün istirahatte olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'la görüştü. Erdoğan, Irak ve Suriye'deki gelişmelerle ilgili Akar'dan bilgi aldı.

'Devletimize teşekkürler'
Serbest bırakılan 32 Türk şoför Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda zılgıtlarla karşılandı. Şoförleri Erbil'den getiren THY uçağı saat 20.45'te Şanlıurfa'ya indi. Uçağın gelmesiyle birlikte saatlerdir havalanında bekleyen ailelerin de coşkusu doruğa çıktı. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve Emniyet Müdürü Faruk Pınarbaşı da şoförleri karşılayanlar arasındaydı. Şoförlerden Vehbi Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, ailesiyle buluştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Kurtarılmaları için kendilerine destek veren devlet büyüklerine teşekkür eden Demir, çok heyecanlı olduğunu ve konuşacak kelime bulamadığını belirtti. Demir'in ablası Behiye Demir de kardeşi serbest bırakıldığı için çok mutlu olduğunu ifade etti. Behiye Demir, "Allah devletimizden ve milletimizden razı olsun. Şükür, bugünleri gördük" diye konuştu. Şoförler ve ailelerine Şanlıurfa Valisi Küçük tarafından akşam yemeği verildi.

Yürüyerek Mahmur kampına...
IŞİD üyeleri, 23 gün sonra Türk TIR şoförlerini Mahmur Kampı yakınlarına bir araçla getirerek bıraktı. Şoförler, yürüyerek kampa ulaştı. Şırnaklı kamyon şoförlerinden Serdar Bayrak, bırakıldıktan sonra kampa doğru yürürken SABAH'a konuştu. Sabah ezandan sonra bir grup IŞİD'linin kendilerini serbest bırakacağını söylediğini belirten Bayrak, "Daha sonra bizi kendi araçlarına bindirdiler. Yaklaşık 3-4 saatlik bir yolculuğun ardından IŞİD'in Mahmur Kampı yakınlarındaki son kontrol noktasına geldik. Burada bizi araçlardan indirdiler. Daha sonra yürüyerek kampa doğru gitmemizi ve karşıdan araçların gelip bizi alacağını söylediler. 50 derece sıcağın altında yürüdük. Gelen araçlar bizi alıp Erbil'e doğru hareket ettik. Bilmediğiz bir yerde 23 gün boyunca tutulduk. Hiç dışarı çıkamadık. Bize iyi davrandılar, herhangi bir baskı ve şiddet görmedik" dedi.

'Konsolosumuz teslim aldı'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, IŞİD'in elindeki şoförlerin Türk yetkililerce teslim alınmasının ardından yaptığı açıklamada, "23 gündür gece-gündüz takiplerimiz, tüm çalışmalar sonucunda memnuniyetle ifade ediyorum ki 32 şoförümüz Başkonsolosumuz tarafından teslim alındı" dedi. Önceki gün akşam itibarıyla özellikle MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde, Başbakan Erdoğan'la yaptıkları bilgilendirme toplantısı esnasında Türk şoförlerin serbest bırakılmasıyla ilgili bilginin kendilerine intikal ettiğini açıklayan Davutoğlu, "Dün geceyi, tabir caizse, bütün ilgili arkadaşlarım ve ben uykusuz bir şekilde, hayırlı bir haber almak için bekledik" dedi. Öğleye doğru net bilgilerin ulaşmaya başladığını belirten Davutoğlu, emeği geçen bütün kurumlara, devlet yetkililerine ve şoförlerin Türkiye'ye getirilmesi için bir uçağı devreye sokan THY'ye teşekkür etti. "Her şeyden önce vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sabırla, ülkemize, hükümetimize, devletimize duydukları güven dolayısıyla" diyen Davutoğlu şöyle konuştu: "İnşallah geride kalan 49 vatandaşımızı da en kısa zamanda ülkemize getirmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bütün bu çalışmalarda hep zihnimizde, gönlümüzde o ülkelerine döndükleri anda vatandaşlarımızın seslerini duymak vardı. Hiçbir hesap bunun ötesinde ve önünde değildir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomasi çalıştı 32 şoför serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN