'Seçimle son vesayet kalesi de yıkılacak'

Giriş Tarihi: 4.7.2014

Başbakan Tayyip Erdoğan: 10 Ağustos 2014, yani cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, demokrasimizin üzerindeki kamburların kalkması, son vesayet kalesinin de yıkılması noktasında son derece önemlidir

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nce (ASKON) Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftar programında muhalefetin çatı adayını eleştirerek, "Cumhurbaşkanının siyaset üstü olması ya da siyasetin dışından olması ne demektir. Bunu bugüne kadar hep darbeciler söylüyordu. Ve bugün de sadece darbe özlemi içinde olanlar söylüyor. Eğer utanılacak bir şey değilse siz niye meydanda değilsiniz" dedi. Erdoğan, iftarda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
ZOR SÜREÇLERİ BİRLİKTE ATLATTIK: 3 Kasım 2002'de başlayan milletimize hizmet sürecinde hep yanımızda olan ASKON ve mensuplarına gönülden teşekkür ediyorum.
BİR SON DEĞİL BAŞLANGIÇ: Önümüzdeki yeni süreç aslında bir son değil. Bir bitiş bir ayrılık değil. İnşallah Türkiye için yeni bir başlangıç olacak.
SON VESAYET KALESİ: 10 Ağustos 2014 tarihi hiç kuşkusuz Türkiye'nin en önemli dönüm noktalarından biri olacak. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi demokrasimizin üzerindeki kamburlarının kalkması son vesayet kalesinin de yıkılması noktasında son derece önemlidir.
DEVLETİ TEMSİL ETTİLER: Türkiye'de 1960'dan itibaren cumhurbaşkanlığı makamı vesayet sisteminin bir sigortası olarak görüldü. Milli irade karşısında devlet iradesini temsil eden bir makam oldu. 2007 yılında yaptığımız anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanını halkın seçmesini temin ederek milli irade önündeki engelleri kaldırdık, milli iradenin ülkenin tüm karar süreçlerine hakim olmasını sağladık.
KAOS ÇIKARDILAR: 1960'da 1980'de üniformalılar geldiler. Siyasetin dışında idiler. Yine siyaset dışı, kendileri gibi cumhurbaşkanları seçmek istediler. Ülkede kaos çıkardılar, kriz çıkardılar. İşte şu anda muhalefet aynı şeyi yapmaya çalışıyor.
VESAYET TARİHİ KAPANACAK: Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi milli iradenin tam olarak tecellisi yolunda tarihi bir adımdır. Demokrasinin güçlenmesi yolunda çok önemli bir adımdır. 10 Ağustos 2014 tarihi ile birlikte 1960 darbesinin bir izi daha silinecek vesayetler tarihi artık inşallah tamamen kapanmış olacaktır. Devlet ile millet elele vererek Türkiye çok hızlı şekilde emin adımlarla geleceğe ilerleyecektir. Bu yeni süreç, yeni dönem ekonomide, demokratikleşmede, dış politikada asla bir belirsizliğe yol açmayacaktır. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Tam tersine bütün bu alanları çok daha kapsayacak çok daha güçlendireceğiz.
KORKU SENARYOLARI: Üretilen korku senaryoları boşa çıkacak her alanda Türkiye çok hızlı şekilde geleceğe ilerleyecek. Güven ortamı daha da güç kazanacak. Çözüm süreci, Paralel yapı ile mücadele, yeni anayasa, AB gibi devam eden süreçlerin de kesintiye uğramayacağını burada özellikle hatırlatmak isterim.
HALEF-SELEF: İnşallah milletim takdir eder Rabbim izin verirse Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'inci cumhurbaşkanı olarak Türkiye'ye hizmet üretmeye Türkiye'de eser vermeye devam edeceğiz. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı olarak halktan kopmayacağız. Siyasi tarihimiz hep halkın içinde halkla beraber geçti. İnşallah seçilirsek cumhurbaşkanlığı dönemi de halkın içinde halkla birlikte geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Seçimle son vesayet kalesi de yıkılacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN