Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böcek Soruşturması'nda 3 skandal

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ofisine böcek yerleştirilmeyle ilgili Böcek soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı verilen 5 şüpheli polisi serbest bırakan Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi kararında 3 skandal ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 5.7.2014 10:22 Güncelleme Tarihi: 5.7.2014 10:36
1) Mahkeme Başkanı: Yakalama kararına itiraz reddedildiyse, bir daha itiraz edilemez.

2) Aynı mahkeme, Paralelcilerin tasfiye ettiği Orhan Özdemir'in başvurusunu reddetmişti.

3) Tutuklamayı kaldıran hakimler "Hasan Palaz'ın TÜBİTAK raporu"na dayandı. Rapor Palaz'ın değil.
Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, muhalefet şerhinde "yakalama kararına itiraz reddedildiyse CMK 271/4.maddesi uyarınca bir daha itiraz edilemez" cümlesi skandalın ilk adımı oldu.

BAŞKAN MUHALEFET ŞERHİ YAZDI


Böcek soruşturması şüphelilerinin serbest bırakılmasına ilişkin karara bizzat Mahkeme Başkanı muhalefet etti. Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi'nin böcek şüphelilerini serberst bırakan kararı üyeler Hakan Oruç ve Mustafa Karatay'ın oyu ve Başkan Tayyar Köksal'ın karşı oyuyla çıktı. Köksal karşı oy yazısında verilen kararın hukuksuz olduğunun altını çizdi. Köksal, Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinin kararına karşı yapılan itirazın Ankara 10.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bozulduğunu hatırlattı. Başkan Köksal, 10. ACM'nin verdiği kararın "yakalama kararı" olduğunun altını çizerek, "CMK'nun 271/4 Maddesi gereğince itiraz üzerine merciin verdiği kararlar kesindir" dedi.

BELKİ DE TUTUKLAMAYACAK


Köksal, "Ancak ilk defa mercii tarafından verilen tutuklama kararlarına itiraz yoluna gidilebilir. İtiraz üzerine mercii tarafından verilen karar tutuklama kararı değil, tutuklanmak üzere verilen yakalama kararıdır. Yakalama kararı tutuklama kararı olarak değerlendirilemez, hakkında yakalama kararı verilen şüpheli yakalandığında sorgusu yapıldıktan sonra tutuklanabileceği gibi tutuklanmayabilir de" değerlendirmesinde bulundu. Karşı oy yazısında şöyle denildi:

KARAR KESİN, REDDEDİLMELİ


"CMK'nın 271/4 maddede itiraz üzerine verilen kararların kesin olmasının istisnası açık ve tek olarak 'tutuklanma kararları' olduğundan ve bu karar yukarıda açıklandığı üzere tutuklama kararı olmadığından, kesin nitelikte olup esastan incelenemeyeceğinden, usulen kesin olduğundan reddedilmesi gerektiği kanaatindeyim."

ÖZDEM,İR KARARI DA BUNA EMSAL


Benzer bir olay eski Ankara İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir soruşturmasında da yaşandı. Ankara 11. Ağır Ceza Nöbetçi Hakimliği Özdemir'i serbest bıraktı. Savcının itirazı üzerine 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Özdemir hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. Yakalama kararına yapılan itirazı bir üst mahkeme olan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi reddetmişti. 12.Ağır Ceza, CMK 271/4.maddesi üzerine ret kararı vermişti.

TÜBİTAK RAPORU KARIŞTIRILDI


Ankara 11.Ağır Ceza kararındaki bir diğer skandal nitelikteki değerlendirmeyi ise TÜBİTAK raporu konusunda oldu. Mahkeme, Ferhat Sarı'ya ait raporun TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'a aitmiş gibi gösterdi. Oysa Palaz, TÜBİTAK raporunu bir üst yazıyla Ankara Başsavcılığına gönderen kişi konumunda.

Kaynak: stargazete.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böcek Soruşturması'nda 3 skandal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN