Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil'i boşaltma tarihi belli oldu

Çözüm sürecini yasal zemine oturtacak 6 maddelik tasarının yasalaşmasından sonra yeni bir aşamaya geçilecek.

Giriş Tarihi: 5.7.2014 13:20 Güncelleme Tarihi: 5.7.2014 17:10

Gerekli hukuki altyapı oluşturularak, başta Kandil olmak üzere Mahmur ve Avrupa'daki PKK'lıların plan dahilinde dönüşü sağlanacak. 2015'in ilk çeyreğinde ilk dönüşün gerçekleştirilmesi planlanıyor

Yeni Şafak gazetesinden Çetin Çetiner'in haberine göre; toplumsal barışı ve bütünleştirmeyi sağlamak için başlatılan kardeşlik projesinde yeni aşama için, çözüm sürecine hukuki güvence oluşturan 6 maddelik tasarının yasalaşması bekleniyor. Bu adımın ardından hükümet süreçte bir üst aşamaya geçerek, geri dönüşler için altyapıyı hazırlayacak.

Meclis İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın yasallaşmasının ardından çözüm sürecinde yeni aşamaya geçilecek. Süreci yasal zemine kavuşturacak yasa tasarısının kanunlaşmasının ardından Kamu Güvenliği Müsteşarlığı bünyesinde yeni bir sekreterya kurulacak. Hükumet geri dönüşlerin sağlanabilmesi için teknik ve hukuki altyapı çalışmalarına başlayacak. Yıl sonuna kadar çalışmaların tamamlanması halinde ise 2015'in ilk çeyreğinde ilk geri dönüşlerin başlaması bekleniyor.

ÖZEL SEKRETERYA

Çözüm sürecini hızlandırmak için kurulacak sekreterya ağırlıklı olarak Erbil'de çalışacak. Sürecin başladığı günden yapılan dolaylı görüşmeleri bu sekreterya sürdürecek. Kandil ile yapılacak görüşmeler tamamen dağdan inişlerin önünü açacak teknik görüşmeler olacak. Bu kapsamda Erbil'de ve Ankara'da birlikte koordineli çalışacak iki sekreterya kurulacak. İki sekreterya arasındaki koordinasyona bağlı olarak Habur Sınır Kapısı'nda da geri dönüşleri kayıt altına almak ve alan çalışmalarında yer alacak bir ofis kurulacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil'i boşaltma tarihi belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN