Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD türbeleri patlattı

IŞİD militanları Musul ve Kerkük'te çok sayıda mezar, türbe ve Şiilere ait ibadethaneyi yerle bir etti. Militanlar her bir yıkım için tören düzenleyip internetten de yayımladı

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Haziran ayının ilk haftasında Irak'ta Ninova vilayetinin merkezi Musul'u ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, bölgede tam egemenliği sağladıktan sonra, Musul ile Türkmen ağırlıklı Telafer kasabasında çok sayıda mezar, türbe ve Şii ibadethanesini yerle bir etti. Buldozerlerle türbeleri ve mezarları yıkan militanlar, Şiilerin "Hüseyniye" adını verdiği özel ibadethaneleri de dinamit ve bombalarla ortadan kaldırdı. Onlarca dini mekânın yıkım görüntülerini internet üzerinden paylaşan IŞİD militanları, bölgede hiçbir türbe ve üzerine bina inşa edilmiş mezar bırakılmayacağını duyurdu. Selefi ideolojiye göre, türbeleri "putperestliğin merkezleri" olarak değerlendiren IŞİD, her bir mekânın yıkımı için ayrı bir tören düzenledi. Buldozerlerin binalara girişinden önce, kalabalıkları toplayıp, türbelerin neden yıkılması gerektiğini açıklayan militanlar, daha sonra yıkım çalışmalarını da kayıt altına aldı.

İSLAM DIŞI GÖRÜYORLAR
Musul ve Telafer bölgesinde son birkaç gün içinde yıkılan önemli dini mekânlar arasında Şeyh Fethi Türbesi, Kabr-i Bint Türbesi, Şeyh İbrahim Türbesi, Ahmed Rufai Türbesi, Kubbe Hüseyniyesi, Cevad Hüseyniyesi, Kadv Hüseyniyesi, Sad Bin Akil Hüseyniyesi gibi tanınmış ziyaretgâhlar bulunuyor. IŞİD, Musul'u ilk ele geçirdiğinde, kentte yaşamış en önemli tarihi şahsiyetlerden ünlü Kürt tarihçi Ali İbnül Esir'in kabrini ve heykellerini de yıkmıştı. Şiileri ve tasavvuf mensuplarını "İslam dışı" gören IŞİD, Şii ve tasavvuf kültürüne ait bütün yapıları ortadan kaldırmasıyla biliniyor.

'HALİFE' İLK KEZ…
IŞİD örgütü tarafından "halife" ilan edilen Ebubekir Bağdadi, dün ilk kez kamuoyunun karşısına çıktı. Örgüte yakın sosyal medya hesaplarından paylaşılan fotoğraf ve videolarda, Bağdadi, Musul Merkez Camii'nde konuşurken görülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD türbeleri patlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN