Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenli postada paralel virüs alarmı

Paralel yapının devletin üst kademesinin e-postalarını da takip ettiği ortaya çıktı. Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) projesi için kullanılan tüm yazımların kaynak kodları alındı personele de güvenlik taraması yapılıyor

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "ulusal güvenliğe tehdit" olarak ifade ettiği paralel yapıya karşı mücadele sürerken, şimdi de güvenli postada "paralel virüs" çıktı. Gelen ihbar ve şikâyetler dikkate alınarak elektronik imza ile yapılan posta işlemlerinde güvenlik en üst düzeye çıkarıldı. Bu alanda çalışan personel de güvenlik tahkikatından geçiriliyor.

E-POSTALAR KOD SİSTEMİNDE

Devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonlara sızan paralel yapının çok sayıda ismin elektronik postalarını bile takip ettiği ortaya çıktı. Türkiye'deki tüm iletişim ağları elden geçirilirken, PTT Genel Müdürlüğü de tedbirleri artırdı. Casus yazılımlar, yerleştirilen böcekler, illegal kurulan dinleme ağlarının tespiti için teknolojik altyapıya takviye yapılıyor. Bu konuda Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) gelen her ihbar dikkate alınarak, ilgili kurumlarda kapsamlı denetim yapılıyor. Yasal olarak geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta olarak kabul edilen Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemine yönelik güvenlik önlemleri de en üst düzeye çıkarıldı. KEP projesi için kullanılan tüm yazılımların kaynak kodları alınarak, kod yönetim sisteminde saklanıyor. Söz konusu yazılımlar devreye alınmadan önce ve sonra güvenlik taramalarından geçiriliyor. Personel hakkında güvenlik tahkikatı yapılırken, proje başlangıcında da Bilgi Güvenliği Taahhütnamesi imzalandı. Bilgi, belge ve tüm yazışmaların kopya cihaz yazılımlarla başka merkezlere aktarımının önüne geçiliyor. Paralel ayıklama operasyonuna paralel olarak ulusal veriler "güvenlik ambarında" depolanıyor. Devlet sırrı niteliğindeki bilgi ve belgeler özel güvenlik sistemiyle korunuyor. Telefonların içine yerleştirilen gömülü donanım tespitiyle illegal dinlemelerin önüne geçiliyor. Ulusal bilgi birikimine katkı sağlayacak yerli teknolojilerin oluşmasına destek verecek, güvenli iletişime yönelik akıllı mobil cihazlar üretilmesi için yeni projeler yaşama geçiriliyor. Kamu kurumları, üst kurullar personel ve bilgi işlem altyapısı ile paralel networke karşı kalkan oluşturdu. Kritik kurumların bilgi işlem daireleri üniversitelerle işbirliği yaparak olası sızmaların önüne geçecek programlar kurdu.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

KEP sistemi, e-imza ve zaman damgası kullanılarak bir elektronik postanın iletildiğini garanti altına almayı, gönderen ve alan tarafların kim olduklarının bilinmesini, iletinin ne olduğunun, içeriğinin başkalarınca değiştirilmemesini ve gönderim zamanının kesin olarak tespit edilmesini sağlıyor. KEP, elektronik posta yoluyla yasal geçerli ve teknik olarak güvenli bir şekilde e-belge paylaşımını sağlayabilen ve bu işlemlerle ilgili kesin delil sağlayabilen tek araç olarak görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenli postada paralel virüs alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN