Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İnönü, Evren, Sezer darbelerin tarafıydı'

'İnönü, Gürsel, Evren, Sezer, tarafsız değillerdi. 27 Mayıs'ın, 12 Eylül'ün, 28 Şubat'ın tarafıydılar' diyen Erdoğan, çatı adayı İhsanoğlu'nu eleştirdi: Vitrine vazo, saksı seçme gayretindeler

AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında Köşk seçimlerine ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan şunları söyledi:

SAKSI SEÇME GAYRETİ:
1989'da Turgut Özal'ın cumhurbaşkanı olmasına karşı çıktılar. 2007'de bizim cumhurbaşkanımızı seçmemize karşı çıktılar. Şimdi de bir şey tutturdular siyaset üstü, siyasetin dışından bir cumhurbaşkanı seçmek için adeta Cumhurbaşkanı değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin vitrinine bir vazo, bir saksı seçmenin gayreti içindeler. Bir cumhurbaşkanı tarafsız olabilir mi? Meclis'i askerlerle kuşattırıp, kendisini zorbalıkla cumhurbaşkanı seçtiren İsmet İnönü tarafsız bir Cumhurbaşkanı mıdır? 1960 darbesinin gölgesinde adayları tehdit ederek kendisini Cumhurbaşkanı seçtiren, üniformalarıyla Meclis'te yemin eden Cemal Gürsel mi tarafsızdır? Cevdet Sunay, Deniz Kuvvetleri Komutanı Fahri Korutürk, darbe yapmaktan mahkum olan Kenan Evren mi tarafsızdır soruyorum. Sayın Demirel, Sayın Ahmet Necdet Sezer tarafsız cumhurbaşkanları mıydı? Tarafları yok muydu? Bunların hiçbiri siyaset üstü değil, hepsinin siyaseti vardı. Ama siyasetleri milletle örtüşmüyor, devletle örtüşüyordu. 27 Mayıs ile, 12 Eylül ile, 28 Şubat ile örtüşüyordu.

MİLLETİN TARAFINDA OLACAĞIM:
Eğer bu kardeşiniz seçilirse tarafsız cumhurbaşkanı olmayacak. İki taraf var, bir millet; iki devlet. Milletin tarafında olan bir cumhurbaşkanı olacak. Türkiye'nin ihtiyacı, demokrasimizin ihtiyacı olan da budur. 10 Ağustos'ta bir kez daha milletinin devleti olacaktır.

MHP'YE ADAY ELEŞTİRİSİ:
Ülkücü camia içinde cumhurbaşkanı adayı olacak kimse yok muydu? Devlet Bahçeli o kadar sıfat saydıktan sonra neden kendisi çıkıp aday olmadı.MHP ve CHP Pensilvanya'nın peşine takılarak seçimi kaybetmeyi ve izzetini kaybetmeyi göze aldılar.

ADAYLIĞIM ANAYASAYA UYGUNDUR:
Bizim adaylığımız anayasaya uygundur. Hiç kimse komik arayışlar içerisine girmesin.

KULİSLER BOŞA KÜREK ÇEKMEKTİR:
AK Parti'nin geleceğiyle ilgili tartışmalara mahal yok. Üretilen dedikoduların başarıya ulaşma imkanı yoktur. Partinin kuralları var. Bunu değiştirmeye yeltenen kendisini siyasi tarihin çöplüğünde bulur. Önce seçimi bitireceğiz. Ardından, partimizin geleceği ile ilgili kararları vereceğiz. Kulislerin, dedikoduların tamamı boşa kürek çekmektir, enerji israf etmektir. Önümüzde seçim varken, enerjimizi başka yerlere sarfetmekten partimizi, hükümetimizi, iç ve dış politikamızı yıpratacak eylem ve açıklamalardan uzak durulmasını, sorumlu davranılmasını rica ediyorum.

İÇİMİZDE TEPKİ KOYAMAYANLAR VAR:
Milletimiz takdir eder de cumhurbaşkanı seçilirsek paralel yapıyla mücadele aralıksız devam edecektir. Ne yazık ki içimizde de hala bu yapıya karşı gereken tepkiyi koymayanlar var. Kimi belediyelerde, kurumlarda, bakanlıklarda cesaretle bu işin üstüne gidilmediğini görüyoruz. Devekuşu kafasını kuma gömer. Milletim kimin sessiz kaldığını, kimin kafasını kuma gömerek ihanete göz yumduğunu, ihanete ortak olduğunu çok iyi görüyor, biliyor. Bu ihanet şebekesine göz yumanlar, sessiz kalanlar, müsamaha gösterenler bilsin ki biz de milletimiz de bunu not etti, not ediyoruz. Millet nezdinde hiçbir eylem hesapsız kalmaz. Milletim zamanı gelince bunun hesabını sorar. Biz de geciktirmeden bunun hesabını sorarız

SEÇİM PROPAGANDASINDA 'MİLLETİN ADAMI' VURGUSU
AK Parti, Cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan için seçim kılavuzu hazırladı. Teşkilatlara gönderilen kılavuza göre, kampanya sürecinde tam bir görsel şov yaşanacak. Erdoğan'ın resminin ve seçim logosunun yer aldığı tişörtler, CD'ler, kalemler, flash bellekler, şemsiyeler kampanya boyunca promosyon olarak vatandaşlara dağıtılacak. Kılavuzda teşkilata seçmene nasıl davranmaları gerektiği konusunda uyarılarda da bulunuldu. Kampanya süresince kullanılacak söylemlerde seçmen profili dikkate alınacak. Sivil toplum örgütleriyle yakın ilişki kurulacak. Güler yüzlü olunacak, diğer adayların seçim çalışmalarını yürüten kişilerle tartışmaya girilmeyecek. Cumhurbaşkanı adayının, tanıtım faaliyetleri diğer adayların kullanmadığı mecralarda yapılacak. Bilboardlarda Erdoğanlı afişlerin üzerinde "Milli irade, Milli Güç Hedef 2023, 2053, 2071" sloganı yer alacak. Erdoğan ile ilgili tam sayfa gazete ilanları verilecek. Televizyonlarda, "Bir sevda adamı, bir dava adamı, milletin adamının cumhurbaşkanı adayı olduğuna" vurgu yapılan reklam filmleri yayınlanacak. Kılavuzda ayrıca Başbakan Erdoğan'ın oy pusulasında kırmızı kravat, beyaz gömlek ve siyah ceket giydiği oy pusulasına da yer verildi, nasıl oy kullanılacağı anlatıldı.

'TERCİHİMİZ EMANETÇİ BAŞBAKAN OLMAYACAK'
Başbakan Erdoğan'ın, parti ve hükümetin geleceği ile ilgili net tavrı ilk kez geçtiğimiz hafta düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında ortaya koyduğu öğrenildi. Partinin başına kongreye kadar emanetçi bir ismin gelmeyeceğini ifade eden Erdoğan, Genel Başkan ile Başbakanın farklı kişiler olamayacağını da net bir şekilde belirtti. "Eylül ayında kim Başbakan olursa, olağanüstü kongre ile partinin başına geçer ve 2015'e de o kişi ile gidilir" mesajı verdi. Toplantıda 3 dönem kriteri ile ilgili net olarak tavrını da yeniden dile getiren Erdoğan, partinin başına geçecek ve 2015'e Başbakan adayı olarak girecek aday ihtimalini de çok azalttı. Erdoğan'ın MYK'da ortaya koyduğu kriterlere göre Başbakan ve Genel Başkan olacak kişinin hem milletvekili olması hem de 3 dönem kriterine takılmaması gerekecek. Bu kriterlere AK Parti içinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Ankara Milletvekili ve Başbakan Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler uyuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İnönü, Evren, Sezer darbelerin tarafıydı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN