Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yakup Köse'ye özgürlük umudu

28 Şubat mağduru Yakup Köse'ye umut ışığı! Adalet Bakanlığı, yeniden cezaevine girme riski bulunan Köse'nin dosyasını 'hukuka uygun olup olmadığını incelemek üzere' Bandırma Asliye Ceza Mahkemesi'nden talep etti. Dosyada usûlsüzlük bulunması, Yargıtay'ın da onaması halinde Köse hakkındaki yakalama kararı kalkacak.

Giriş Tarihi: 10.7.2014 11:41
Yakup Köse 28 Şubat sürecinde henüz 14 yaşındayken tutuklanıp idamla yargılanarak 10 yıl cezaevinde yattı ve 2 yıl önce özgürlüğüne kavuştu. 2000 yılında cezaevlerine yönelik 'Hayata Dönüş' operasyonları sırasında Bandırma Cezaevi'nde güvenlik güçlerine direndiği için 'askere karşı isyan' iddiasıyla yargılanıp hapis yatan, ancak hakkında istenen 6 yıl 8 aylık hapis cezası daha geçtiğimiz aylarda Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından onanan Köse'nin avukatları yeni bir hukuk mücadelesi başlattı.

Yeni Şafak gazetesinden Oktay Mehmet'in haberine göre; hakkında yakalama kararı bulunan ve cezaevinde yattığı süre göz önünde bulundurularak mahsuplaşma talebi kabul edilmeyen Köse için umut ışığını Adalet Bakanlığı yaktı. Bakanlık, Köse'nin dosyasını incelemek üzere Bandırma Asliye Ceza Mahkemesi'nden talep etti.


SON SÖZ YARGITAY'IN

Adalet Bakanlığı hukukçularının Köse'nin dosyasını incelemekte olduğu öğrenildi. İnceleme neticesinde Bakanlık, Köse'nin dosyasında hukuka aykırılık tespit ederse, dosyayı incelenmek üzere Yargıtay'a sevk edecek. Yargıtay da dosyada usûlsüzlük olup olmadığına yeniden bakacak. İnceleme sırasında Köse'nin avukatlarının yapacağı başvuruyla Yargıtay'ın 'infaz kaldırma' yetkisi bulunuyor. Köse'nin dosyası ile ilgili incelemeyi tamamlayan Yargıtay, hukuksuzluk (mahsup yapılmadığını) tespit ederse infaz duracak ve Köse cezaevine girmekten kurtulacak.

14 yaşında 'idam' ile yargılanan, 10 yıl hapis yattıktan sonra 24 yaşında özgürlüğüne kavuşan Yakup Köse, 28 Şubat yargısının simge mağdurlarından.

Kaynak: Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakup Köse'ye özgürlük umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN