Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Cemaat yapılanmamızı anlatırsan seni bitiririz'

Üniversitede Gülen örgütü evlerinde kalan eski savcı Çelebi, "Hâkim olmamam yönünde karar vermişler. 'Bu hakkım. Şikâyet ederim' dedim. 'Konuşursan bitersin' dediler" diye konuştu

Giriş Tarihi: 11.7.2014
Yargıda Birlik Platformu'nca geçen ay Erzurum'da yapılan ve 300 hâkim ile savcının katıldığı "Yargının Sorunları ve Çözüm Önerileri" toplantısında konuşan eski Tortum Cumhuriyet Savcısı Vildan Yeşim Çelebi, Gülen örgütünce nasıl tehdit edildiğini anlattı. İşte Çelebi'nin konuşmasından başlıklar:
DİNİ KENARA ATIN: Lise ve üniversitede cemaat evlerinde kaldım. Üniversitede yargı mensuplarının hâkim savcı olması gerektiği hususundaki toplantıda denildi ki; "Biz dediğimizde şunu yapacaksınız. Yeri geldiğinde birçok dini konuyu kenara atacaksınız." Dedim ki "Bunun fetvasını kim verdi?" O gün cemaatten atıldım. Bugün atıldığım için teşekkür ediyorum. Üniversiteyi cemaatten kazananlar gibi kazanmadım. Zor hayatım vardı. Böbreklerimi kaybettim. Ameliyata girerken bir cemaat üyesini arayıp "Ölürsem sizlere hakkımı helal etmiyorum" dedim.
İLK MAAŞIMI VERDİM: Cemaat kaynakları, Alevi ve Erzincanlı olduğum için hâkimliği kazanmamam yönünde not gittiğini söyledi. Cemaatten hâkim ve savcı olan birisini arayıp, "Gider Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçemi veririm. Ben emek verdim. Bu konuma geleceğim" dedim. İki yıl öncesine kadar içinde olmasam da cemaati canımı verecek kadar severdim. İlk maaşımı verdim, kurban bağışladım. Cemaatten bir arkadaş "Yapılanmamızı bir yerlerde konuşursan bitersin. Biz de zarar görürüz ama sen daha çabuk bitersin" dedi.
CEMAAT VE ADALET: Cemaatçi adalet, parçalanmış cesedi kendi damarlarını kurtarmak için kayıp gösterebilecek, kayıp dosyaları da kendi zamanında tam gösterip sonraki dönemde çalışanlara soruşturma açtırabilecek kadar adaletli olabilmektir. Maalesef size her zaman destek olan sizin için dua eden birisini kaybettiniz. Yargıyı yine o kişilere teslim etmeyin. Her düşünceden insan olsun bakın. Siz her düşünceden insanı koyduğunuzda kendini kontrol edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cemaat yapılanmamızı anlatırsan seni bitiririz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN