Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürece yasal zırh

Çözüm süreci tasarısı AK Parti, CHP ve HDP'li milletvekillerinin oylarıyla Meclis'te kabul edildi. Çözüm sürecinde yeni bir dönemin kapısı aralandı

Giriş Tarihi: 11.7.2014
Çözüm süreci tasarısı Meclis'te kabul edilerek yasalaştı. Meclis'te dün MHP'nin 37 red oyuna karşı 237 evet oyu ile kabul edilen 6 maddelik Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı ile "kardeşlik senedi" teminat altına alındı.

YETKİLER ARTIRILDI

Yasayla birlikte Bakanlar Kurulu'na geniş yetkiler verildi. Buna göre hükümet, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyecek. Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alacak. Bakanlar Kurulu, çözüm sürecine ilişkin gerekli kararları almaya yetkili olacak.

SORUŞTURMA OLMAYACAK

Buna göre, terörün sona erdirilmesi için siyasi, hukuki, sosyoekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında görev yapanlar, yurtiçindeki ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla görüşme yasal koruma altında olacak. Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alanların, bu görevleri nedeniyle hukuki, idari ve cezai sorumluluğu doğmayacak. Görüşmelerde hükümet adına konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Türkiye terörün ve şiddetin gündeminden barışa ve hoşgörünün gündemine geçiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürece yasal zırh
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN