Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan CHP'ye tarihi gönderme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antalya Belediyesinin iftar programında konuştu.

Giriş Tarihi: 12.7.2014 23:08 Güncelleme Tarihi: 12.7.2014 23:16
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Filistin'i bombalamasıyla ilgili olarak, "Bizim de bu noktada İsrail'le normalleşme döneminde attığımız adımlar vardı. Şimdi bu adımlar kapalı kutunun içine girmiş durumda" dedi.

AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim mitingleri kapsamında bulunduğu Antalya'da valilik ziyaretinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Konyaltı Sahili Beach Park'ta düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

İftar yemeğinde konuşan Başbakan Erdoğan, Suriye, Filistin ve IŞID konularına ağırlık verdi.

Türkiye'nin sınırlarının yanı başında büyük acı ve trajediler yaşandığını dile getiren Erdoğan, "Barış içinde bir ülkemiz var. Bu kardeşliği ve dayanışmamızı hazmedemeyenler var. Bölmek, parçalamak isteyenler var. Onlara fırsat vermeyeceğiz. Irak ve Suriye'de, Mısır'da, Libya'da, Myanmar'da yaşanalar ortada. Tüm İslam aleminde sıkıntılar çok" diye konuştu.

"NORMALLEŞME KUTUYA GİRDİ"

İsrail'in bombaladığı Filistin hakkında da konuşan Başbakan Erdoğan, "Şu anda İsrail yaklaşık 400 ton bomba yağdırdı. Filistin'de ölüm sayısı 120 civarında yaralılar 700 civarında. İsrail kinini, kanını yine orada estiriyor. Mavi Marmara Gemisi olayından sonra biz ilişkileri kesmiştik. Araya birçok dünya ülkeleri girdi. Sonunda özür dilediler. Tazminat davasının yanında, üçüncü bir şartımız vardı. Filistin'de ablukayı kaldıracaksınız ona evet noktasında gelişmeler vardı fakat gel gör ki bu olay patlak verdi. İsrail, Filistin'de bu uygulamayı devam ettirdiği sürece Türkiye'nin İsrail'le bir normalleşme sürecine girmesi mümkün değildir. Kuru kuru kınamadan bahsetmiyorum. Bizden normalleşme bekliyorsun, Filistin'e ablukayı, ambargoyu yerine getirmediniz demek ki samimi değilsiniz. Bizim de bu noktada İsrail'le normalleşme döneminde attığımız adımlar vardı şimdi bu adımlar kapalı kutunun içine girmiş durumda" ifadelerini kullandı.

IŞİD'İ TEKRAR UYARDI

Türkiye'nin dört yanında feryatlar yükseldiğini belirten Başbakan Erdoğan, 49 konsolosluk çalışanını rehin olarak tutan IŞİD'i tekrar uyardı.

Erdoğan, "1 aydır ellerinde rehineler. Bu örgüt bu vatandaşlarımızı rehin almıştır. Bunları artık bırakmasının gereğini özellikle hatırlatıyoruz. Bunları ellerinde rehine olarak tutma hakkın sahip değiller. Bırakmalarını kendilerine hatırlatıyorum. 100 yıl önce zor duruma düştüğümüzde Filistinliler yanımızdaydı. Filistinlilerin, bugün de onların yardıma ihtiyacı var. Zor duruma düşenin yanında olmak sorumluluğumuzdur. İnsani şekilde yanlarındayız. Gerek AFAD, gerek Kızılay, gerek TİKA ile yardımlarımız devam ediyor" dedi.

SURİYE MESELESİ

Suriye'deki katliamdan kaçanlara Türkiye'nin kapılarını açmasını eleştirenlere de cevap veren Erdoğan, "Suriye'den gelenlere kapılarımızı açtığımız için bizi eleştirenler var. Bir milyon insana neden Türkiye kapılarını açtı deniliyor. Aynı şey bize olsa onların kapıları kapalı olsa, ölümle baş başa kalsak bunu nasıl değerlendirirdik. AK Parti'ye gönül verenlere sesleniyorum. Irak, Suriye, Filistin, Mısır politikasında biz tarihi sorumluluğumuzu, İslami sorumluluğumuzun gereğini yapmaktayız" şeklinde konuştu.

"KAPILARIMIZ KAPANMAYACAK"

Başbakan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: "Anadolu coğrafyası 150 yıldır, diğer bölgelerden gelen kardeşlerini bağrına basmıştır. Bugüne kadar başı dara düştüğü için Anadolu'ya gelip de sırtımızı çevirdiğimiz, sınırı kapattığımız hiçbir kardeşimiz olmamıştır ve olmayacaktır. Buradan milletin huzurundan sesleniyorum. Gerek Suriye'den gerek diğer yerlerden canlarını kurtarmak için gelen ülkemize herkes bizim kardeşimizdir."

"FİLİSTİN EN BÜYÜK HAMİSİNİ KAYBETMEYECEK"

'Bu insanlara sahip çıkmak bizim tarihi sorumluluğumuzdur' diyen Erdoğan, "Elbette bu kötü günler geçecektir. Bugün sahip çıktığımız, misafir ettiğimiz, ekmeğimizi paylaştığımız insanlar, onların çocukları, torunları bizi asla unutmayacaktır. Büyük devlet ve büyük millet olmanın gereği budur. Gücümüz var, imkanımız var. Allah'a sonsuz şükürler olsun. Özelikle Filistin davası yeryüzündeki en büyük hamisini Türkiye'yi asla kaybetmeyecektir. Biz tarafsızlık adına, delegeler adına, stratejiler adına, vicdanı ayaklar altına alanlardan olmayacağız. Filistin davasına tarafsız olmak, doğrudan doğruya zalimin yanında yer almak, doğrudan doğruya zulme destek vermektir" dedi.

BORALTAN KÖPRÜSÜ OLAYINI HATIRLATTI

Boraltan Köprüsü olayını hatırlatan Erdoğan, "1944'te 146 Azeri kardeşimiz, Rus zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınmıştı. Türkiye tarafsızlık adına, dengeler adına 146 kardeşimizi Stalin'in askerlerine teslim etti. Azeri kardeşlerimiz… Bu arada CHP'nin iktidar dönemi burası manidardır. Bunların geçmişi sakat. CHP'ye gönül veren kardeşlerime de sesleniyorum. Bu geçmişi iyi değerlendirmeniz lazım. Azeri kardeşlerimiz Boraltan Köprüsü'nden karşıya geçti askerlerimizin gözleri önünde kurşuna dizildiler. Ah CHP ah, senin gidecek yerin var mı? Sen Azeri kardeşlerimizi Stalin'e satacaksın, sonra da afra tafra yapacaksın. Karşıya geçerken de ne dediler biliyor musunuz? 'Bizi onlara bırakmayın, bizi siz öldürün' diye yalvarmışlardı. Hatta o acı hadiseden bir de türkü kalmıştır. 'Düşman bekler karşıda. Önüne kattı beni. Can alınan çarşıda gardaşım sattı beni…'"Yemekte konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Başbakan Erdoğan'ın Erzurum'dan çıktığı yolun hayırlı olmasını diledi.

Antalya'nın hayallerinin Başbakan Erdoğan ile büyüdüğünün altını çizen Türel, "Hayaller artık gerçek oldu. Bu sevda hiç bitmeyecek. Yolunuz açık olsun. En büyük hizmet millet sevdasıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan CHP'ye tarihi gönderme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN