Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan yeni anayasa istiyor

Giriş Tarihi: 13.7.2014
AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yol haritam" diyerek önceki gün İstanbul'da açıkladığı vizyon belgesi, yurt dışında da büyük yankı buldu. Dünyanın bir çok gazetesi Erdoğan'ın açıklamalarına sayfalarında geniş yer verdi. İşte gazetelerin vizyon belgesiyle ilgili yorumları:
Le Monde: Erdoğan İstanbul'da gerçekleşen mitinge katılan binlerce seçmene "Yeni Türkiye için yeni bir anayasa, cumhurbaşkanı seçilirsem önceliklerimizden biri olacak" diye hitap etti.
Euronews: Başbakan Erdoğan, zafer kazandığında gerçekleştireceği önceliklerden bahsederek, eski Türkiye'yi hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye'ye başkanlık ya da yarı başkanlık sistemi getirmeyi saklamayan Erdoğan anayasayı değiştirmeyi umduğunu açıkladı.
AFP: Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ağustos ayında yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı seçilirse cumhurbaşkanının ayrıcalıklarını güçlendirmek için anayasayı değiştirmenin önceliği olduğunu açıkladı.
Reuters: Başbakan Erdoğan'ın seçim manifestosunu yorumlayan Reuters, demokrasinin derinleştirilmesi, Türkiye'nin uluslar arası alandaki itibarının daha da artırılması ve yeni anayasaya dair sözleri ön plana çıkardı.
BBC: Türk Başbakanı Erdoğan yeni bir anayasa için çaba gösterecek. Böyle bir adım, halen büyük ölçüde törensel bir rol olan cumhurbaşkanlığına daha çok yetki sağlama imkanı verir
New York Times: Erdoğan hak ve özgürlüklerini genişletmeye, Türkiye'nin ekonomisini daha da geliştirmeye söz verdi. Erdoğan seçimi kazanırsa muhtemelen cumhurbaşkanlığının yetkililerini artırmaya çalışacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan yeni anayasa istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN