Sır çantanın peşine düştü paralel yapının hedefi oldu

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Hanefi Avcı'nın, odasından çıkan kaset dolu çantayla ilgili 'delil yerleştirme' şikâyetinin üzerine giden başsavcı Aydıner, paralel yapı unsurları tarafından düz savcılığa indirildi

Hanefi Avcı'nın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ndeki makam odasından çıkan çantayı şüpheli görüp içi kaset dolu çantanın odaya nasıl girdiğini araştıran dönemin Eskişehir Başsavcısı Ekrem Aydıner, paralel yapı tarafından 2 kez sürgün edildi. Avcı'nın çantanın gizli bir el tarafından odaya konduğu yönündeki şikâyetini işleme koyunca hakkında jet soruşturmalar başlatılan Aydıner başsavcıyken düz savcığa indirildi. "Haliç'te Yaşayan Simonlar" adlı kitabın yazarı, dönemin Eskişehir İl Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, kendi isteği doğrultusunda 26 Ağustos 2010'da merkeze alınmıştı. Hakkında başlatılan soruşturma kapsamında Avcı'nın, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ndeki makam odasında 28 Eylül 2010'da arama yapıldı. Arama sırasında polis bazı dosyalara el koydu. Polis kamerası tarafından an be an kayıt altına alınan arama sırasında makam odasındaki bir dolabın üzerinde siyah renkli bir çanta bulundu. Avcı bu çantanın odaya kendisi boşalttıktan sonra gizli bir el tarafından konulduğunu iddia etse de sesini duyuramadı. 17 ve 25 Aralık operasyonlarının ardından emniyette soruşturma başlatan polis başmüfettişleri bu görüntüleri de mercek altına aldı.

NEDEN ALT TARAFI TOZLU?

Başmüfettişler, çantanın üst tarafı yerine alt tarafının tozlu olmasını şüpheli buldu. Çantanın odaya sonradan konulmuş olma ihtimali üzerinde duran başmüfettişler bu detayı araştırmaya başladı. Arama için Ankara'dan gelen 'özel ekip'teki 10 polis hakkında soruşturma başlatılırken bu polisler açığa alındı. Hanefi Avcı o dönemde sır çanta ile ilgili Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na kendisine komplo kurulduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Bu şikâyet üzerine hakarete geçip olayı inceleyen dönemin Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner'in ise başına gelmeyen kalmadı. Bir ay önce boşaltılmış odada nasıl olup da böyle önemli bir çantanın unutulmuş olabileceğini soruşturan Ekrem Aydıner önce bir süre sonra kapatılacağı bilinen Kadıköy Başsavcılığı'na sonra da düz savcı olarak tayin edildi. Hakkında uydurma gerekçelerle soruşturmalar başlatılan Aydıner'in yakın çevresine "O çantanın üzerine gitmeseydim bugün bunlar başıma gelmeyecekti" dediği öğrenildi. Savcı Ekrem Aydıner halen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda görev yapıyor. Aydıner 17 Aralık soruşturmalarına da baktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sır çantanın peşine düştü paralel yapının hedefi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN