Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Demirtaş'ın seçim sloganı

Giriş Tarihi: 15.7.2014 11:51 Güncelleme Tarihi: 15.7.2014 15:30

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş seçim vizyonunu bugün İstanbul'da açıkladı.

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş 'seçim vizyonunu' İstanbul'da açıkladı.

Şişli Kent Kültür Merkezi'nde yapılan tanıtım toplantısına, gazeteciler, yazarlar, bazı sivil toplum örgütü üyeleri ile Gezi olayları sırasında polisin attığı gaz kapsülü ile hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya ve Hrant Dink'in eşi Rakel Dink gibi isimler katıldı. Saat 11.00'de kürsüye çıkan Demirtaş, ağırlıklı olarak 'demokrasi' ve 'barış' vurgusu yaptı.
Seçim sloganı olarak 'Bir Cumhurbaşkanı Düşünün' başlığını seçen Demirtaş, çağrısının yeni bir yaşam çağrısı olacağını söyledi. Demirtaş, 'Çağrımız Türkiye'deki tüm halkların birbiri ile özgürce yepyeni bir yaşam inşa etmeleridir. Hayalini kurduğumuz cumhurbaşkanı sokakta halkla birlikte olacaktır. Yeni yaşam etnik, dinsel, cinsel, sınıfsal ayrımcılığın karşısında sesi duyulmayanın yanında yeşerecektir. Türkiye artık yol ayrımında. Ya devlet otoritesini daha da pekiştirecektir, ya da radikal demokratik değişimi tercih edecek. Bu seçimlerde 3 aday ama 2 çizgi yarışıyoruz. Bizim çizgimiz neo-liberal düzen içinde tekçi, mezhepçi bir tercihe zorlanmayı reddeden çizgidir. Devletin küçüldüğü, yurttaşın büyüdüğü bir sistemi hedefliyoruz. Devlet tek bir kişiyle artık yönetilmeyecek. Cumhur meclisleri ile halkın doğrudan yönetime katılmasının önünü açacağız. Çiftçi, emekli meclisleri olacak. MGK gibi vesayetçi bir yapı ile değil demokratik kurullarla yönetilecek. Devlet Denetleme değil Halk Denetleme Kurulu olacak' dedi.

Kürt sorununun çözümünün, Türkiye'nin demokratikleşmesi ile eş zamanlı yürüyecek bir süreç olduğunun altını çizen Selahattin Demirtaş, 'Bunu sağlayacak irade vardır bizlerde. Her türlü tekçilik son bulacak. Devletin anayasası döneminden halkların anayasası dönemine geçiş olacak. Mevcut anayasanın başyazarları kısa bir dönem önce müebbete mahkum oldu. Devletin kutsandığı, halkların yok sayıldığı bu anayasanın topyekun değiştirilmesi artık ertelenemez bir sorundur. Herkesin sosyal hayatını özgürce yaşamasının önü açılmalıdır. Anadilinde ibadet hakkı tanınmalı. Diyanet kaldırılmalı. Nefret suçları içeren ayrımcı söylemler temizlenmeli ve bunlara cezai yaptırımlar getirilmeli. Bergama köylülerinin siyanürlü altın madenlerine direnmesinden bugüne doğa katliamları ülke gündeminden düşmüyor. Deresinin üzerine HES yapımına direndiği için jandarmadan dayak yiyen Karadenizli kadın yaşam alanları tehdit edilen köylüler, karnımızı doyuran toprak, su ve bu dünyayı paylaştığımız diğer türler. Yaşam hakkı sadece insanlar için geçerli değildir' ifadelerini kullandı.

'Tüm canlıların yaşam hakkını savunmak temel ilkelerimizden olacaktır' diyen Demirtaş, 'Gençliğin aktif katılımı sağlanacak ve örgütlenmelerinin önündeki tüm engeller kaldırılacaktır. Gençliğin sorunları ile uğraşmak yerine gençliği zapt etmeye kalkanlara karşı yeni yaşam. Gençlik başa çıkılacak değil başa çıkarılacak bir kesimdir. Zorunlu din dersleri kaldırılmalı. Bireylerin din eğitimleri taleplerine uygun olarak kendisinin seçmesi sağlanmalıdır. Eğitim sınav merkezi olmaktan çıkarılmalı, YÖK kaldırılmalıdır. Her gün en az 5 kadının sokakta katledilmesine tanık oluyoruz. Yeni yaşam ancak kadınların öncülüğünde örgütlenebilir' şeklinde konuştu.

BAĞLAMADAN BAŞKA BİR ŞEY ÇALMIYOR


Selahattin Demirtaş'ın seçim sloganı "Bir Cumhurbaşkanı Düşünün" başlığını taşıyor. Bu başlık altında Demirtaş'ın özellikleri sıralanıyor. En dikkat çeken slogan, "Bir Cumhurbaşkanı düşünün bağlamadan başka bir şey çalmıyor"

BİR CUMHURBAŞKANI DÜŞÜNÜN


Demirtaş'ın diğer seçim sloganları da şöyle:

*Bir Cumhurbaşkanı düşünün Demokratik Değişim, Barışçı Türkiye.

*Bir Cumhurbaşkanı Düşünün Ayrımcılık yapmıyor, birleştiriyor, barıştırıyor.

*Bir Cumhurbaşkanı Düşünün Herkese Demokrat

TÜRKÇE SEÇİM ŞARKISI


Bugünkü toplantıda ayrıca Demirtaş'ın seçim şarkısı da ilk kez çalındı. Kardeş Türküler'in seslendirdiği "Gel Demirtaş" ismini taşıyan Türkçe şarkı, " Artık yeni şeyler söylemek lazım. Gel Demirtaş Demirtaş... Amman aman bıktık valla, zamanı geldi, artık yetti. Gel Demirtaş, Demirtaş" sözlerini taşıyor. Demirtaş'ın BDP Genel Başkanı olduğu dönemde seçim şarkıları daha çok Kürtçe'ydi.

GEZİ PARKI'NDA FOTOĞRAF


BDP-HDP çizgisinin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş amatör olarak bağlama çalıp türkü söylüyor. Demirtaş'ın kampanya fotoğrafları arasında Gezi Parkı'nda bir bank üzerinde otururken çekilmiş fotoğrafı da yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Demirtaş'ın seçim sloganı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN