Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu bir katliamdır

Giriş Tarihi: 16.7.2014

Devlet Denetleme Kurulu, Sivas'ta 21 yıl önce 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Madımak olaylarında devletin ağır kusurlu olduğunu belirtti ve ekledi: "Katliam olarak nitelendirilmesi gerekir."

Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu (DDK), 2 Temmuz 1993'te yaşanan Sivas olaylarını, "katliam" olarak nitelendirdi. Devletin ağır kusurlu olduğu vurgulanan DDK raporunda, Aziz Nesin'in "Şeytan Ayetleri" kitabını yayımlamasının olaylarda etkili olduğu savunuldu. DDK, benzer olayların yaşanmaması için yeni bir anayasa istedi. Alevi-Sünni ayrımının "Fay hattı" olarak gösterildiği raporda, olaya ve sorumlularına ilişkin özetle şu değerlendirmeler yapıldı:

FAİLLER SADECE 81 KİŞİ DEĞİL:
Mahkûm edilen 81 kişi; öldürülen 35 kişinin görünen, temas edilebilen ve yargılama süreçlerinin tespit ettiği sorumlularıdır.

BAŞKA FAİLLER DE VAR:
Olayların oluş şekli ve mahiyeti, başka faillerin ve sorumluların da varlığına işaret etmektedir.

SEYİRCİ KALDILAR:
Kontrolü yitiren ve 2'si eylemci 37 kişinin öldürülmesine seyirci kalan ve sebep olan dönemin kamu yönetimi unsurları ile kamu yönetimine hâkim olan paradigma ve yaklaşımlar da olayın esas failleri olarak gösterilmelidir.

DEVLET AĞIR KUSURLU:
Olayın çıkmasında, önlenememesinde ve soruşturulmasında/yargılanmasında devlete terettüp eden ağır hizmet kusuru bulunmaktadır.

TEK SUÇLU KALABALIK DEĞİL:
Ne yazık ki, gerek kamu görevlileri ile ilgili etkin bir adli ve idari soruşturma ve yaptırım kapasitemizin olmaması gerekse siyasal sorumluluk algılaması ile ilgili yetersiz demokratik standartlarımız nedeniyle herkes "tüm suçu" kalabalıkların ve toplumun üzerine yıkma kolaycılığını tercih etmiştir.

AZİZ NESİN DAVET EDİLDİ:
Aziz Nesin'in "Şeytan Ayetleri" kitabının yayımı konusundaki ısrarlı tavrı ve Türk halkı ve İslamiyet'le ilgili kamuoyunun tepkisini çeken açıklamalarının bulunduğu bir ortamda Nesin'in etkinliklere davet edilmesi Sivas halkında hem dini hem de milliyetçi ögeler taşıyan bir tepki oluşturmuştur... Başka deyişle, dönemin politik tutumları çerçevesinde oluşan tepki ve algılar, etkinliğin düzenlenmesi ve Nesin'in davet edilmesi sonucu şiddetlenmiştir.

TANSU ÇİLLER BAŞBAKANDI
Sivas Katliamı sırasında devletin tepesinde görev yapanlar ve ildeki bürokratlar şöyle: Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Vali Ahmet Karabilgin, Tugay Komutanı Ahmet Yücetürk ve Emniyet Müdürü Doğukan Öner.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu bir katliamdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN