Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze zulmüne susan da ortak

İsrail'in bölgede devlet terörü estirdiğini söyleyen Erdoğan: Ortadoğu'nun kirli siyasetinde Filistinli masum çocukların kanı kullanılmıştır. Dünya bu şımarıklığa ne kadar seyirci kalacak?

Giriş Tarihi: 16.7.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan dünkü grup konuşmanın büyük bir bölümünü İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ayırdı. "Filistin'de katliamlar olduğu sürece İsrail'le normalleşme mümkün değil" vurgusunu yapan Erdoğan, şu mesajları verdi:
KATLİAMLAR SÜRÜYOR: Filistin'de çocuklar katledildikçe ilişkilerimizin normalleşmesi mümkün değil. Mavi Marmara için 'önce özür' dedik, dilediler. 'Tazminat' dedik, belli yere geldiler. Üçüncü madde Filistin'e ambargonun kaldırılmasıydı. 'İmzalamak üzereyiz' dedikleri sırada aynı oyunu yaptılar, Gazze'yi bombaladılar. Şimdi de Batı Şeria'da başlayan olayı Gazze'ye götürdüler. Batı Şeria bahaneydi, orada iz sürdürdüler.
AMBARGO KALDIRILMALI: Ateşkes yetmez, Gazze'ye uygulanan insanlık dışı ambargonun derhal kaldırılmasını istiyoruz. Filistin'in bağımsız devlet olarak varlığına izin verilmedikçe ne İsrail ne de bölge asla güvende olmayacaktır. Ey Amerika, sen bize hep 'İki devletli Filistin' dedin. Uygulamaya gelince, maalesef... Biz Kudüs'te bilmem ne ödülü takmak için bu mücadeleyi yapmıyoruz.
MÜSLÜMAN ÜLKELER SEYREDİYOR: Maalesef Filistin'de çocukların havadan yağan bombalarla katledilmesi insanlık için bir anlam ifade etmiyor. 1948'den beri olduğu gibi bugün de bu mübarek Ramazan ayında hem insanlık hem de halkı Müslüman ülkelerin pek çoğu trajediyi seyretmekle yetiniyor.
BU NASIL İNSANLIK?: İsrail, son derece şımarık bir biçimde, tanklar bir tarafta ölüm kusuyor, onlar ise bir tarafta halay çekiyor. Bu nasıl insanlıktır? Zalim er ya da geç zulmünün bedelini ödemiştir. O çocukların melekleri ağlatan feryatları karşılıksız kalmayacaktır.
İSRAİLLİ PARLAMENTERE TEPKİ: 'Filistinli annelerin kanı bizim elimizde olmalı' Bunu söyleyen bir kadın milletvekili. Hitler'in zihniyetinden ne farkı var?
DÜNYAYA SESLENDİ: Avrupa'ya, batıya sesleniyorum; bu zulme daha ne kadar destek vereceksiniz, İslam dünyasına sesleniyorum; kardeşleriniz alçakça öldürülürken birkaç ülke dışında daha ne kadar tepkisiz kalacaksınız? Dünya bu şımarıklığa daha ne kadar seyirci kalacak? Dünya bu devlet terörüne daha ne kadar tepkisiz kalacak? Filistin'de insanlık can çekişiyor.
BİZ SUSMAYACAĞIZ: Susan bu zulmün ortağıdır. Zulme rıza gösteren bu zulmün ortağıdır. Biz susmadık ve susmayacağız. Biz Filistin'deki acı gerçeği dünyanın yüzüne bir tokat gibi çarpmaya devam edeceğiz. Varsın içeride ve dışarıda birileri tavrımızdan tedirgin olsun. Ecdadımız gibi biz de zalimin değil, mazlumun tarafında olmaya devam edeceğiz.
MARAŞ VE ADANA'DAKİ OLAYLAR: Suriye'den ülkemize sığınmış olan insanlardan dolayı Kahramanmaraş'ta, Adana'da yapılanlar bu milletin evladına yakışan eylemler değildir. Bu millet ensar olmayı kendisinin vazgeçilmez özelliği olarak kabul etmiştir. Bunu yapanlar ne yazık ki nasipsiz tiplerdir. Onlara da insanlık öğretmeye devam edeceğiz.
VİCDANLARI KURUMUŞ: Pensilvanya ile CHP'nin genel müdürü Filistin davasına ihanet konusunda fikir birliği içinde. Ne zaman Tel Aviv'e bir eleştiri getirsek cevabını CHP genel müdüründen aldık. Malum monşer Cumhurbaşkanı adayları da tarafsız olmak gerektiğini, Suriyelilere kapıyı açmamak gerektiğini söyleyerek yeni efendisi gibi göze girmeye çalışıyor. Vicdanları kurumuş, bunlar da bir tarih şuuru yok, bir medeniyet bilinci yok, bunlarda ecdadın hatırasına saygı yok.
MASUM ÇOCUKLARIN KANI KULLANILDI: Mısır'ın girişimiyle bir ateşkes kararı güya onaylandı. 2012'de de bir ateşkes kararı verilmişti. Temenni ederim ki bu ateşkes sağlanır. Ateşkes girişimi son derece olumludur ve değerlidir. Ancak öyle anlaşılıyor ki Ortadoğu'nun kirli siyasetinde bir kez daha Filistinli masum çocukların kanı kullanılmıştır.

'TIPIŞ TIPIŞ' DİYEN BİRİNDEN DAHA GÜZEL DİKTATÖR OLMAZ
AK PARTİ KARŞITLIĞINDA BİRLEŞTİLER: Gerçekten de diğer adaylarla eşit bir yarışın içinde değiliz. Bütün muhalefet, AK Parti karşıtlığında biraraya geldiler, bize karşı saf tutmuş durumdalar. Pensilvanya şebekesi aynı şekilde bu adayların arkasında duruyor. Ancak 10 Ağustos'ta, hatırı sayılır miktarda diğer partilerden kardeşlerimizin de oylarını alacağımıza inanıyorum.
TIPIŞ TIPIŞ GÖNDERMESİ: CHP Genel Müdürü ne diyor, 'Adam gibi tıpış tıpış sandığa gideceksiniz.' Kendi seçmenine böyle diyen kişi, bir de utanmadan bize diktatör yakıştırması yapıyor. Senden daha güzel diktatör olmaz. Kendi mesai arkadaşlarıyla bir kez adayın istişaresini yapmayan, sonra da tıpış tıpış sandığa gideceksiniz diye kükreyenden daha başka bir diktatör bulamayız.
PENSİLVANYA SERVİS ETTİ: Pensilvanya'nın MHP'nin geçmişinde çok manidar bir yeri var. 12 Haziran seçimleri öncesinde adayların çirkin görüntülerini servis eden Pensilvanya'dır.
SANATÇILARA MAHALLE BASKISI: Bir sanatçının ülkesinin geleceği ile ilgili bir toplantıya katılmasından daha tabi bir şey olabilir mi? Kılıçdaroğlu'nun toplantısına, davetine gidiyorsa alkış, eğer Erdoğan'ın davetine gidiyorsa yuh. Böyle bir mantık olabilir mi? Sanata ve sanatçıya mahalle baskısı uygulanmasına, mağdur olmalarına izin vermeyeceğiz. Esasen Orhan Gencebay tüm bunlara şu şekilde gereken cevabı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze zulmüne susan da ortak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN