Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürt devletini zorlama zamanı değil

"IŞİD gerçek bir tehdit. Bölgesel Kürt yönetiminin kendini koruması en doğal hakkı. Ama biz bunun bağımsızlığı zorlama zamanı olmadığını söylüyoruz"

Giriş Tarihi: 18.7.2014
IŞİD tehdidi karşısında Irak'ın bölüneceğine dair senaryolar tartışılırken İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore'dan sürpriz bir çıkış geldi. Moore, SABAH'a yaptığı açıklamada, "Irak'ın toprak bütünlüğü çok önemli. Bağımsız Kürt Devleti'ni zorlama zamanı değil" dedi. Büyükelçi Moore, şu mesajları verdi:
KÜRDİSTAN'I ZORLAMA ZAMANI DEĞİL: Irak politikamız Türkiye ile aynı. İhtiyacımız olan şey, Irak'ın toprak bütünlüğü. Bölgede IŞİD, gerçek bir tehdit. Bu tehdide karşı Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kendisini koruması en doğal hakkı. Ama biz bunun, bağımsızlığı zorlama zamanı olmadığını söylüyoruz. Bağdat'ta eşit konumda Kürtlere, Sünnilere ve Şiilere yer verecek bir hükümet kurulmalı. Irak'taki yoğun Sünni nüfusun, onların çıkarlarını temsil eden bir devletleri ve hükümetleri olduğunu hissetmelerini sağlamalıyız ki IŞİD'i destekleme eğiliminde olmasınlar.
ÖNCE REHİNELER SONRA IŞİD: Irak ordusunun IŞİD karşısında çöküşünü anlamakta zorluk çektik. Ancak şu anda Türkiye'nin dostları rehine krizine odaklanmış durumda. Rehinelerin emniyetli bir biçimde evlerine dönebilmeleri için yardım etmeye hazırız. Bu gelişme olduktan sonra IŞİD konusunda ne yapabileceğimize bakabiliriz.
ASKERİ MÜDAHALE YOK: Britanya askerinin Irak veya Suriye'ye müdahalede bulunması söz konusu değil. Parlamentomuz bu konuda çok net. Ama IŞİD, hepimizin ilgilenmesi gereken bir sorun.
IŞİD İSLAM'I TEMSİL ETMİYOR: IŞİD'in İslamofobi yaratacağını sanmıyorum. Birleşik Krallık'ta oldukça geniş bir Müslüman nüfus yaşıyor. IŞİD gibi grupların İslam'ı temsil etmediği gayet iyi biliniyor.
ÇÖZÜM SÜRECİ TAKDİRİ HAK EDİYOR: Hükümetinizin çözüm çabasından çok umutluyuz. Hükümetin girişimlerinin büyük takdiri hak ettiğini düşünüyoruz. İstenirse deneyimlerimizi paylaşabiliriz.
ANKARA AB SÜRECİNDE KARARLI: AB konusunda bir çıkmaz görmüyorum. Dürüst olmam gerekirse, Türkiye'de uygulamaya konan bazı yasalar Brüksel'de endişelere neden oldu. Ancak son zamanlarda Ankara'da süreci tekrar rayına oturtmak için ciddi kararlılık var. AB konusunda olumluyum.
KIBRIS'TA YAPACAK İŞ ÇOK: Ada'nın her iki tarafının liderleri birbirleriyle konuşuyor ve bu çok iyi bir şey. Her iki toplum, çözümün getireceği ekonomik fırsatları görebiliyor. Ama iki taraf arasında da onlarca yıla yayılmış güvensizlik var. Çözüm için Ankara'dan, Atina'dan, Londra'dan ve Washington'dan daha fazla liderlik görülmesi ve bu eşiği aşabilmemiz için BM'nin bizleri desteklemesi gerek. Umutluyum ama aynı zamanda yapacak çok işimiz var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürt devletini zorlama zamanı değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN