Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ne işe yarıyor bu BM?'

Giriş Tarihi: 18.7.2014

Başbakan Erdoğan, Filistin'de sistematik soykırım yapıldığını belirterek "BM kuruluşu itibariyle barışa hizmet edecek yapıda değil. Çünkü Müslümanların temsilcisi yok" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Dolmabahçe Sarayı'nda dün düzenlenen Dünya İslam Bilginleri Barış İtidal ve Sağduyu İnsiyatifi Programı'nda konuştu. Erdoğan'ın, Filistin'den Suriye'ye, Bosna Hersek'te Rusya'ya 32 ülkenin İslam alimine hitaben yaptığı konuşmasından satırbaşları şöyle:
SİSTEMATİK SOYKIRIM: 10 gündür İsrail Gazze'ye bomba yağdırıyor. Şu an itibari ile 500 tonu bulmuştur yağdırdıkları bomba. 220 den fazla Gazzeli masum hayatını kaybetti. Bunun içinde çocuklar var. Kadınlar var. 2 bin kadar masum bombalardan yaralandı. 1948'den bu yana her gün, her ay özellikle de mübarek ramazan aylarında biz bu sistematik soykırım girişimine şahit oluyoruz. Dünya, ölenler Filistinli olduğu için sesini çıkarmıyor. BM'nin sesini duyuyor musunuz? Göstermelik bir şeyler yapılıyor, ama göstermelik. BM niye kuruldu? Dünya barışı için. Peki böyle bir şeyi yapabiliyor mu? Dünya barışına katkısı var mı? Ne işe yarıyor bu BM? Sadece onların gizli amacı ne ise ona hizmet ediyor. BM Güvenlik Konseyi kuruluşu itibari ile barışa hizmet edebilecek bir yapıda değil. Çünkü orada dünya Müslümanla'ın bir tane temsilcisi yok.
İSLAM DÜNYASI DA SUSUYOR: Dünya susarken, Batı susarken, maalesef İslam dünyası da susuyor, seyrediyor. Neredesin sen ey İslam dünyası. Senin canın yanmıyor mu ya? Senin yüreğin parçalanmıyor mu ya?
DUR DEMENİN VAKTİ GELDİ: Ortadoğu'nun her karışında şu anda kan akıyor. Ne kadar acıdır ki akan kan Müslüman kanıdır. Daha da acıdır ki kan akıtan Filistin'deki hariç yine Müslüman'dır. Petrolün altının diğer maddi kaynakların, iktidarın hırsına kapılıp kardeş kanı akıtanlara dur demenin vakti gelmiştir. Biz Filistin'in 48'den beri yaşadığı çile için kıvranırken ardından Afganistan çıktı. Lübnan eklendi. Irak eklendi. Suriye, Mısır, Somali, Açe, Myanmar eklendi. Filistin meselesinde İslam dünyası dik dursaydı belki Afganistan olmayacaktı. Filistin'e karşı duyarsızlık artık hepimizi boğma noktasına gelmiş bir tehlikeye dönüşüyor.
ALİM İLMİNİ SATMAZ: Suriye'de zalim Esad yanına İslam bilgini adı altında aldığı zatlarla dünyaya mesaj veriyor. Dolara mahkum olmuş kişiden alim olmaz. Alim ilmini satmaz.

'OLANLARDAN UTANIYORUZ'

Öte yandan, toplantı kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı Dolmabahçe Sarayı'nda iftar programı düzenledi. İftarda davetlilere hitap eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam dünyasının çok sıkıntılı günler geçirdiğini belirterek, "Müslümanlar olarak açıkçası olup bitenlerden utanıyoruz. Çünkü iç savaşlar yaşanıyor, Müslümanlar birbirlerini katlediyor" dedi. Gül, olaylara sadece üzülmenin yetmeyeceğini belirterek, "Yol gösterici çalışmaları da muhakkak yapmamız gerekli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ne işe yarıyor bu BM?'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN