Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu bir soykırım'

Davos'ta 2009'daki "Siz çocukları öldürmesini iyi bilirsiniz" sözlerini hatırlatan Erdoğan "Yine bombalarla plajdaki çocukları vurdular. İsrail soykırım yapıyor, terör estiriyor" dedi

Giriş Tarihi: 19.7.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan dün İstanbul Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'nde cuma namazının ardından gazetecilerin İsrail'in Gazze harekatına ilişkin sorularını yanıtladı. 2009'daki Dünya Ekonomik Forumu'nda Gazze'ye 23 günlük saldırıyı savunan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e gösterdiği tepkiyi hatırlatan Erdoğan "Yine çocukları öldürdüler bombalarla" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:
İSRAİL SOYKIRIM YAPIYOR: Daha önce Davos'ta söylemiştim. "Siz çocukları öldürmesini iyi bilirsiniz" demiştim. O zaman yine plajda çocukları vurmuşlardı. Yine plajda çocukları öldürdüler bombalarla. İsrail şu anda burada galip gibi görünebilir. Ama sonunda mağlup olacak olan İsrail'dir.
GÖREVDE BULUNDUĞUM SÜRECE OLUMLU DÜŞÜNMEM: Şahsen ben bu görevde bulunduğum sürece İsrail ile olumlu bir şeyi düşünemem. Ben ve sorumluğum altındaki yönetim biz bu görevde olduğumuz sürece asla bu işe olumlu bakmayız.
İSLAM DÜNYASINA ÇAĞRI: İslam dünyası İsrail'e karşı tavrını ortaya net koymadığı sürece bu sıkıntılar daha çok sürecektir. Ama Türkiye olarak bizim İsrail'e karşı tavrımız nettir. İsrail şu anda terör estiriyor, İsrail şu anda bir soykırım yapıyor.
BANA GERGİNDİR DİYEBİLİRLER: Tayyip Erdoğan'ı farklı şekilde Batı tanımlayabilir. Gerilimcidir, gergin bakar diyebilirler. Ama ben hakkın ve halkın rızasını kazanmakla görevliyim. Bütün hedefim bütün arzum bunun üzerine kuruludur. Ben güçlere şirin görünmenin gayreti içinde bugüne kadar olmadım, bundan sonra da olmayacağım.
MISIR'IN NE ALAKASI VAR: Taraf olanHamas'ı masaya çağırmıyorsun. Mısır taraf değil ki. Sisi kendisi de zalimdir. İsrail ile müşterek hareket ediyorlar. Mazlum ortada yok, siz ikiniz çalıyorsunuz ikiniz oynuyorsunuz.

Mısır'a meşruiyet kazandırmak istiyorlar


"Meşruiyet kazandırmak istiyorlar Mısır'a. Çünkü Mısır'ın şu andaki yönetimi meşru değildir. Yüzde kaçla orada seçim yapıldığı bellidir. Demokrasi bu mu? Demokrasi bir defa halkın kendi iradesini rahatlıkla kullanabildiği, herkesin seçilme hakkını rahatlıkla ortaya sürebildiği bir rejimdir. Ama orada 'Ben kimi istiyorsam, onlar aday olabilir onlar seçime girebilir' derseniz bunun adımı demokrasi olmaz. Güdümlü demokrasi ile de hiçbir zaman barışı yakalayamazsınız. Orada huzursuzluk devam eder."

'Döktüğü kanda boğulacak'

Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail'in eninde sonunda kendi döktüğü kanda boğulacağını söyledi. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın iftarına Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la birlikte katılan Erdoğan, şunları kaydetti:
KARA LEKEYİ TAŞIYACAKLAR: İsrail, eninde sonunda kendi döktüğü kanda boğulacaktır. Buna yürekten inanıyoruz. Ama İsrail'in zulmüne, cinayetlerine ses çıkarmayan dünyadaki her bir ülke, her bir toplum da bu kara lekeyi sonsuza kadar alnında taşımaya mahkum olacaktır. ZALİMLER KAYBEDECEK: Zalimler, tarih boyunca mutlaka kaybetmişlerdir, şimdi de kaybedeceklerdir.
MAZLUMLAR KAZANACAK: 10 Ağustos'ta öncü Türkiye kazanacak. Böylece dünya mazlumları, Irak'ın, Suriye'nin, özellikle de Filistin'in mazlumları kazanmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu bir soykırım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN