Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM'den İsrail hamlesi

TBMM Dışişleri Komisyonu partiler tarafından ortak kaleme alınan bir bildiriyle İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği sivil halka yönelik katliamı kınadı.

Giriş Tarihi: 19.7.2014 16:13 Güncelleme Tarihi: 19.7.2014 18:26
TBMM Dışişleri Komisyonu, "İsrail'in Gazze'de Gerçekleştirdiği Sivil Halka Yönelik Katliama İlişkin Ortak Bildiri" yayınladı. Bildiride İsrail'in 8 Temmuz günü başlattığı füze saldırıları ve sonrasında devreye soktuğu deniz destekli kara ve hava harek'tı sonucunda bugüne kadar, aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu ve çoğunluğu sivil olan 300'ü aşkın Filistinli'nin öldüğü, 2000'den fazla masum sivilin yaralandığı belirtildi.

Bildiride "İsrail'in insanlık vicdanına ve uluslararası hukuka tümüyle aykırı, devlet terörü niteliğindeki bu saldırıları, bölgede yaşanan insanlık trajedisini daha da derinleştirmiştir. Gazze'de yaşananlar, Türkiye'de derin bir infial uyandırmıştır" denildi.

Bildiride, her geçen saatin, yıllardır abluka ve kısıtlamalar altında, son derece zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışan, Gazze'deki masum Filistin halkına, daha çok ölüm ve sefalet getirdiği, söz konusu trajediye uluslararası kamuoyunun duyarsız kalışının insanlık vicdanını derinden yaraladığı kaydedilerek şöyle denildi:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu olarak,

1) İsrail'in meşru devlet anlayışıyla bağdaşmayan, Filistin halkına yönelik, uluslararası hukuku ve en temel insan haklarını ayaklar altına alan söz konusu saldırılarını ve çocuk, kadın demeden sivil halka yönelik gerçekleştirmekte olduğu katliamı şiddetle kınıyoruz.

2) a) İsrail'in, başta Gazze olmak üzere, Filistin topraklarına ve Filistin halkına, uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayarak yürüttüğü askeri harek'tın ve katliamın derhal durdurulmasını;

b) Taraflar arasında sürdürülebilir bir ateşkes için görüşmelerin en kısa sürede başlatılmasını;

c) Son dönemde gözaltına alınan Filistinlilerin, İsrail'in 2011 ve 2012 yıllarındaki taahhütleri çerçevesinde serbest bırakılmasını;

d) Acil insani yardımlar başta olmak üzere, Gazze d'hil, işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik ulaşımın serbestleştirilmesini teminen, tüm engel ve ambargoların derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

3) Uluslararası toplumu, İsrail'in saldırganlığına karşı duyarlılığını gösterecek güçlü tepkileri vermeye, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı olmak üzere, NATO, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi ve ilgili tüm uluslararası örgütleri, bu saldırıların ve katliamın durdurulması için acil olarak harekete geçmeye davet ediyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu olarak; Filistinli kardeşlerimizin acılarını paylaştığımızı, onların her zaman yanında olduğumuzu ve bundan sonra da olacağımızı, Gazze'de sürdürülebilir bir ateşkesin tesisi yönündeki yoğun gayretlerimizi ve bu zorlu dönemde Filistinli kardeşlerimize sağladığımız güçlü desteği arttırarak devam ettireceğimizi tekrar ifade ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM'den İsrail hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN