Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan ATV ve A Haber ortak yayınında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ATV-A Haber yayınında soruları cevapladı.

Giriş Tarihi: 21.7.2014 23:40 Güncelleme Tarihi: 22.7.2014 01:26
Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos ilk tur seçimleri öncesi TV canlı yayınlarına ATV ile start verdi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından bazı satırbaşları:

- Meclis ile Çankaya uyum içinde olmalı

- Biz Sayın Ahmet Necdet Sezer'le uyumlu olmaya çalıştık ama birçok konuda sıkıntılar yaşadık. Özgürlükler konusunda önemli sıkıntılar yaşadık. Sayın Gül döneminde bunların hiçbiri yaşanmadı.

- Sayın Gül'le hemen hemen hiç ihtilaf yaşamadık.

YARI BAŞKANLIK SİSTEMİ

- Yarı başkanlık ve başkanlık sistemine ilişkin soruya değinen Başbakan Erdoğan Türkiye'de Cumhurbaşkanı Başkomutan, ama yargıda başka noktada.

- Benim arzum Türkiye'yi başkanlık sistemine geçirmektir. Başkanlık sistemi olmazsa, yarı başkanlık sistemi de olabilir. Tabi partimizin o dönemki yönetimi ne düşünür o da önemli.

-Emniyet müdürünü, bir valiyi atayamazsınız, Cumhurbaşkanının onayı şart. Ahmet Necdet Sezer ile sorunlar yaşandı. Özellikle Merkez Bankası başkanı atamasında büyük sorun yaşandı. Sezer'i seçtirenler Anayasa Kitapçığı sorunu yaşandı. Biz uyumlu çalışma istesek de YÖK vb atamalarda büyük sıkıntılar çıktı.
SEÇİMLER SONRASI AK PARTİ

- Bizimle ters düşenler geçmişte parti içinde çok önemli noktalarda olmasına rağmen kaybetmişlerdir. O kişilere farklı tekliflerde bulunuldu, dürüst davranmayan kaybetmeye mahkumdur.

- Cumhurbaşkanı olduktan sonra parti içinde sorun yaşanacağı düşüncesinde değilim. Bu partiyi kurarken 3 dönem şartını Bülent Bey, Abdullah Bey'le birlikte koyduk. Bunu da hücre tazelemek için bunu gerekli gördük.

- 2015 seçimleri sonunda AK Parti anayasa için yeterli çoğunluğu sağlarsa, milletimiz bu teveccühü gösterirse veya referandum imkanını verirse partimiz yeni anayasayı çıkartacaktır.3 DÖNEM KURALI

- Üç dönem kuralı koyduk ki, sürekli hücreleri yenilenen bir yapılanma olsun. 3. dönemde ara verdikten sonra geri gelebiliyorsa yine gelsin. Bu mümkün. Ama üç dönemini dolduran bazı arkadaşlar tahriklere uğruyor.

- Üç dönem kuralı değiştirilebilir. Ama yaptığımız araştırmalara göre delegelerimizin büyük çoğunluğu bu kuralın kalmasını istiyor. Çünkü bu üç dönem kuralının halka verdiği bir mesaj var. Parti içinde belli yerlere gelenler bu yerlere çakılıp kalmayacak.

- Biz üç dönemi getirirken, hedefimizde seçilme yaşını aşağı çekmek vardı. Nihai hedefimiz seçilme hakkını 18 yaşa indirmek. Seçmek, seçilmekten daha zordur. Seçme hakkını verdiğine niye seçilme hakkını da vermiyorsun?

- Geçenlerde MHP'li bir zat, sağına soluna iki genç aldı. Parlementoyu çoluk çocuğa mı bırakacağız dedi.

- Bu hareket bir davadır. Bu davaya gönül verenler, ihanet içerisine giremezler. Girmemeliler.

- İlk turda seçilirsem, parti genel başkanlığını hemen bırakmıyorum. 28 Ağustos'ta görevim başlıyor. Bu durumda parti olağanüstü genel kurul kararı alabilir. O andan itibaren anketler yapılır, istişareler yapılır, partinin başına gelecek arkadaşımız netleşir. Benim anket metodum önemlidir.ERKEN SEÇİM ÜLKEYE ZARAR

- Erken seçim kararı alınması ülke için zarardır. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra genel seçime 10 ay kalıyor. O dönemde bir de bütçe süreci var. Mali disipline zarar vermeden bütçenin yapılması gerekiyor. Kaldı ki burada bir koalisyon hükümeti yok. Oturmuş bir hükümet var.

- Yeni Başbakan kabinede değişiklik yapacaksa yapar, ve partisini seçime götürür. Bu döneme bir ara dönem olarak bakılabilir. 2015 seçiminden bu kadroyla başarılı bir şekilde çıkılırsa, sonraki dönemle ilgili durum hakkında ipuçları elde edilmiş olur.

- Sivas'ın ötesinde iki parti var. Birincisi biziz, diğeri de zaten malum. Kılıçdaroğlu Hakkari'de bir miting yaptı, bir tane Türk Bayrağı dalgalandıramadı.

- Geçenlerde Diyarbakır'a gitti, salon toplantısı yaptı. Çık Diyarbakır meydanında miting yap."EKMEL BEY'İN BABASI CHP ZULMÜNDEN KAÇMIŞTIR"

- Ekmeleddin İhsanoğlu ismi açıklandığında şaşırdım. Beklemiyordum doğrusu. Ama onun ismi açıklanınca sevindim.

- Ekmel Bey'in onların adayı olması mümkün değil. Çünkü Ekmel Bey'in babası CHP'nin zulmünden kaçmak zorunda kalmıştır.CEMAATLE SORUN DERSANELERLE BAŞLADI

-Dersaneler kapatılmasaydı kuzu gibi sizin peşinizde miydiler

-Aynen öyle, dershaneler onların en büyük kaynağı idi. Ama bizim vatandaşımızın en büyük sıkıntısı da bundan kaynaklanıyordu. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Alt yapı çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Yurt dışına dahi gitmeye gerek kalmadan Türkiye'de bu alanda büyük bir patlama yaşanacak.

-Bu bizi ürkütmüyor aksine kırbaçlıyor. Sivas'ın ilerisine gidemiyorlar. Diyarbakır'da ancak salon toplantısı yapabildi. Ben onların da Türkiye'nin her yerinde var olmalırını istiyorum. Cumhurbaşkanı adayı olarak muhalefetin adayı oralarda miting gibi hiçbirşeye girmiyor.

"OBAMA'YI ANLAMIYORUM"

-Ortadoğu'da Sünni politika güttüğünüz söyleniyor. Esed, Sisi sünni ama onlara karşısınız. Siz neden anlaşılmıyorsunuz Kötü niyet mi başka bir amaç mı?

-Benim Esed ile ileri derecede dostluğum vardı. Bu zulümler olmasaydı dostluk sürerdi. Kendisine elemanları gönderdik. Herşeyi tartıştık. Ahmet bey 6 saat kendisiyle görüştü. Bir ramazan akşamı idi yarın cuma bir talimat verin bombalar bitsin dedim. Ertesi gün, cami çıkışında insanları bombaladılar. O günden bugüne süreç farklı şekilde gelişti. Sisi konusuna gelince, Sisi Mursi'nin Milli Savunma Bakanı idi. Mursi ile görüşmede resmi elbiselerle onun yanında idi. Sünnilikse mesele Mürsi sünni. Demokrasi diyenler demokrasiyi katlediyorlar. Veya güdümlü demokrasiden yanalar. Ben bu yüzden Obama'yı Mısır, Suriye Irak meselesinde anlamıyorum. Biden ile bu konuyu görüşüyorum. Ben adalet bekliyorum. Putin ile görüşüyorum. Putin ile de ABD'nin arası açık. Ukrayna'da gelişmeler malum. Ukrayna'nın lideri ile temaslar kurduk. Sorunu nasıl çözeriz arayışındayız.GEZİ'DE ASIL KIRILMA NOKTASI ATATÜRK HAVALİMANI OLDU

- Gezi'de, yakın çevremdeki arkadaşlarımın "yıkıldık, gidiyoruz" düşüncesine girdiklerini zannetmiyorum. Ama benim o süreçte bir yurtdışı seyahatim oldu. Arkdaşlardan bazıları "ya bu geziyi iptal etsek" diyenler oldu. İptal etmedik.

- Yurtdışı dönüşümde, Atatürk Havalimanı'nda büyük bir kalabalık karşılamaya geldiğinde, orası bir kırılma noktası oldu. Böylece, Türkiye'nin sadece o Gezi'de toplanan insanlardan ibaret olmadığı ortaya çıktı.


KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARTTIĞIMIZDA O ŞAHIS BULUNDUĞU YERDE ARTIK DURAMAYACAKTIR

- Paralel yapı, paralel yargı, ulusal güvenliği tehdit eder hale gelmiştir. Bu tehdit karşısında bununla mücadele etmek sadece benim görevim değil.

- Dershane olayında irine toplu iğneyi dokundurduk, orada irin patladı. Şimdi ise temizlik aşamasındayız.

- Amerika'nın Gülen konusunda tavır almasını bekliyorum. Obama'ya bunu söyledim. Bir kırmızı bülten çıkardığımız andan itibaren, şu anda bulunduğu yerde duramayacaktır. Bununla ilgili kararlılığımızı sürdüreceğiz.

ARTIK DIŞ KONJOKTÜR TÜRKİYE ÜZERİNDE ETKİN DEĞİL

Dış konjoktür Türkiye'nin iç konjoktörü kadar önemli. Geçmişte bunun çarpıcı örnekleri var.

-Dış konjoktör o dönemler Türkiye içinde etkili olmuştur. Ancak bu dönem için geçerli değil. AK Parti'nin kapatılma davası, 27 Nisan süreci, dış konjoktörün yansıması olmuş ama hiçbiri başarılı olamadı. Hatta 'Kapatın şu partiyi' demişler. Ama onların hesabını halk bozdu. Dış konjoktör iktidardakı partiyi kapatma girişimi hüsranla bitti. 17 Aralık ve 25 Aralık dış konojoktör bağlantılıdır Ama istedikleri olmadı.

17 ARALIK'TA ÇOK ŞEYLER HESAPLANMIŞTI AMA


- 17 Aralık dönemi sırasında bizim Afrika ziyaretimiz vardı. Bazı arkadaşlarımız ziyaretin iptalini istediler biz gitme kararı verdik. Ancak o dönem İçişleri Bakanımız bu işin altından kalkamadı. Bizim ziyaretimiz dönüşünde havaalanında karşılama ve milletin gösterdiği teveccüh olayın çok farklı olduğu ortaya çıktı. Onlar kendi kalabalıkların Türkiye gibi göstermeye çalıştılar. Ama istedikleri olmadı.

- O dönemin bir savcısı twtter üzerinden tehditler savuruyor. Böyle bir adam adalet dağıtamaz. Parelel yargı bu ülkenin ulusal güvenliğini tehdit eder hale gelmiştir. Hükümet millet bu işin mücadelesini vermeye mecburuz. Aksi takdirde bunun bedelini çok daha ağır öderdik. Dershane meselesi bu yüzünden iyi oldu. Biz irine toplu iğneyi dokundurduk. İrin patladı, şimdi temizleme aşamasındayız.
Yargının bu konu ile ilgili alacağı karar çok önemli. Kırmızı bülten kararı çıkması halinde yerinde duramayacaktır. Bununla birlikte, böcek soruşturmasında ismi geçen birisi yurt dışına kaçmış.

TÜRKİYE'DE MUSEVİLERE YÖNELİK TEPKİLER


-Türkiye'deki Museviler bizim vatandaşımızdır bizim güvencemiz altındadır. Bunlarla ilgili zaman zaman bize yakışmayan açıklamalar var. Bu derneklerin bizim vatandaşlarımıza yönelik yaptıkları açıklamaları asla kabul etmiyorum. Bizim bu konuda attığımız adımlara zarar veriyorlar. İsrail devletine ve yönetimine ne yapacaklarsa yapsınlar yönetime ne diyecekse desinler.

- Antisemitizme karşı olduğumuz ABD'deki saldırıdan sonra söyledik. Ama İslamafobiaya da karşı olduğumuzu da söyledik. Bugün İsrail'de bir kadın milletvekili çekinmeden Filistinlilere yönelik ahlaksız ifadeler kullanıyor. Bugün, Güney Amerika kıtası, Katar, Çin'den tepkiler geldi.
MB-ABD'nin Ortadoğu'daki politikaları yüzünden Türkiye'nin eleştirilmesi konusunda ise

-Biz Biden ile Irak konusunda görüşüyoruz. Irak'ta yeni hükümet kurulması çalışmaları yürüyor. Barzani de biran önce hükümetin kurulmasını istiyor.
MB-Rehineler konusunda çok hassas gidiyoruz. Tahrik edemeyiz. Tahrik durumunda oradaki vatandaşlarımızın başına birşey gelirse bu çok sıkıntı doğurur. Bizim onlara dolaylı yollardan ilettiğimiz mesajlar var. Temennim sağ sağlim bu vatandaşları Türkiye'ye getirmekten yanayız.

BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ SON DÜŞÜNCELER


-Yıllardır Türkiye'de bedelli askerlik konuşuluyor. Türkiye'de profesyonel askerlik konusu hep konuşuluyor ama bir adım atılmıyor. Siz bu konuda bir söz söylemiyorsunuz. Söylediğinizde o işi yapıyorsunuz. Bu iş ne olacak. Türkiye'de yurt dışında çalışanlara kolaylık getiriliyor, ama içerdekilere bu sorun halledilmiyor.

-Bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yaparız. Zaman zaman bunu Genelkurmay Başkanımızla görüştüğümüz de oldu. Bizim ordumuz yarı profesyonel durumunda. Bugün asker sayımız jandarmayı da kattığımızda rakam ciddi boyutlarda. Tam profesyonel orduya gidince ne kadar asker gerek 300-400 bin mi o sayıda asker var. Ama asker sadece askeri eğitimle sınırlı değil.
"TÜRKİYE'DE JANDARMA SORUNU VAR"

- MB-İngiltere'nin hava kara deniz asker sayısı 99 bin dolayında. Ege'de bir sorun olsa asker yüzerek geçecek değil. Teknik imkan için dışarıya muhtaç değil miyiz?

-Patriot füzesi, kullanıcılar tarafından kurulur. Biz istesek de onları alırız. Ama Nato çerçevesinde atılan adımlar var. Türkiye'de bir jandarma sorunu var. Bunun çözümü için adımlar atmak durumundayız. Jandarma tamamen İçişleri Bakanlığı'na devredilmek durundadır. 30 tane büyük şehir var. Güvenliği sadece polisle çözülemez. Sınırları da kara kuvvetleri ile güvenlik altına alınmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan ATV ve A Haber ortak yayınında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN