Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kıbrıs Türkleri geri adım atmaz'

KKTC'de kutlamalara katılan Gül "Kıbrıs Türkleri'nin Ada'nın ortak sahibi olmaktan vazgeçmesini ve azınlık olarak yaşamayı kabul etmesini kimse beklemesin" dedi

Giriş Tarihi: 21.7.2014
Cumhurbaşkanı Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen törene katıldı. Gül, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı'nın 40'ıncı yıl dönümünde KKTC'de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:
DEĞERİ BİLİNMELİ: 20 Temmuz 1974'te Girne kıyılarında tutuşan meşale, Kıbrıs Türk halkının yolunu aydınlatmış, geleceğe güvenle bakmasını sağlamıştır. Ada'da, 40 yıldır barış ve huzur hakim. Özellikle Ortadoğu ve Akdeniz'in şiddet, terör ve sıcak çatışmalara sahne olduğu günümüzde bunun değerinin herkes tarafından bilinmesi gerekir.
BARIŞ GÜCÜ ELLİ YILDIR ADADA: Dile kolay yarım asır önce bu adada Kıbrıs Türkleri büyük bir sıkıntı içinde olduğu için BM Barış Gücü'nü göndermiştir ve 50 yıldır Barış Gücü bu adadadır. Bu gerçek bilinmeden, bu gerçek hatırlanmadan Kıbrıs meselesinin çözümü de zor olur.
ÇÖZÜM ZAMANI GELDİ DE GEÇİYOR:
Kıbrıs sorunu, Rumlar'ın Kıbrıs Türkleri'ni, 1960'da kurulan ortaklık devletinden dışlama, Ada'da birlikte yaşama ve Ada'yı birlikte yönetme mutabakatını terk ederek, devleti gasp etmeye çalıştıkları 1963'ten bu yana uluslararası toplumun gündemindedir. 50 yıldır dünyada süre gelen ihtilafların sayısı yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla bu işin çözülmesinin zamanı çoktan gelmiştir ve geçmektedir.
BİR NOKTAYA GETİRDİK: Türkiye ve KKTC, Kıbrıs meselesinin adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması için samimiyetle çaba sarf etmiş, üzerlerine düşen her türlü fedakarlığı yapmışlardır. Türk tarafı olarak bugüne kadar ortak milli davamızı azim ve inançla belli bir noktaya getirmiş bulunuyoruz. Kıbrıs Türkleri'nin bundan geri adım atmasını, Ada'nın ortak sahibi olmaktan vazgeçmesini ve bir Rum devletinde azınlık olarak yaşamayı kabul etmesini kimse beklememelidir.
MAĞDURİYETE İZİN VERMEYECEĞİZ: Kıbrıs'ta, Ada'nın ortak sahibi olan iki halkın kurucu iradesini esas alan, müzakere edilmiş bir çözümün ulaşılabilir bir hedef olduğuna olan inacımızı sürdürmek istiyoruz ancak bütün bu iyi niyetlerimiz, samimiyetimiz ve açık, berrak irademize rağmen Kıbrıs Türk tarafını çözümsüzlüğün mağduru haline getiren mevcut statükonun ilanihaye sürdürülmesine de müsaade etmeyeceğiz.

Erdoğan: KKTC çözüm için iradesini gösterdi


Başbakan Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yıldönümü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na mektup gönderdi. Mektupta, geçen 40 yıl zarfında demokrasisi, hukuk düzeni ve kurumları ile örnek bir devlet kuran Kıbrıs Türk halkının esenliği ve refahı için Türkiye'nin de sorumluluğunun bilinciyle üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin her alanda daha da gelişip güçlenmesi için her türlü desteği vermeyi sürdüreceğini belirten Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "BM himayesinde 11 Şubat 2014'te yeniden başlayan müzakere sürecinin en kısa sürede sonuçlandırılarak, referandumların düzenlenmesiyle adil ve kalıcı çözüme varılmasını bekliyoruz. Rum tarafının da bu konuda sizinle aynı anlayışı benimsemesi halinde, yarım asrı geçmiş bulunan Kıbrıs meselesinin kapsamlı bir çözüme kavuşturulması mümkündür. Çözüm konusunda samimi iradesini ortaya koyan Kıbrıs Türkü'nün maruz bırakıldığı ve hiçbir meşru temeli bulunmayan haksız kısıtlamalara son verilmesi ve Kıbrıs Türk Halkı'nın çözümsüzlüğün mağduru haline getirilmemesi de hakkaniyetin gereğidir."

Atalay 'Şafak Nöbeti'nde

KKTC Dış Basın Birliği'nin organize ettiği ve bazı muharip dernek ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla gerçekleştirilen Şafak Nöbeti, Yavuz Çıkarma Plajı'nda 19 Temmuz'u 20 Temmuz'a bağlayan gece tutuldu. Nöbete, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da katıldı. Atalay yaptığı açıklamada "Kıbrıs Türkü ilelebet yaşasın ve biz burada nice şafak nöbeti tutalım. Barış dolu günler gelsin. Bundan sonra bu adada acı yaşanmasın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kıbrıs Türkleri geri adım atmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN