Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Köşk'e çıkarsam erken seçim yok'

Başbakan Erdoğan, kendisinin başkanlık sistemini istediğini belirterek "O olmazsa yarı başkanlık sisteminin de iyi olacağını düşünüyorum" dedi. Erken seçime karşı olduğunu kaydeden Erdoğan, bir yılda üç seçimin ülkeye zarar vereceğini söyledi

Giriş Tarihi: 22.7.2014
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2015 seçimleri sonrası Türkiye için "İsteğim başkanlık sistemidir. O zamanki parti yönetimleri benimle aynı fikri paylaşır mı kabul eder mi bilemem ama benim isteğim başkanlık sistemidir. O olmazsa yarı başkanlık sisteminin de iyi olacağını düşünüyorum. Sistem daha hızlı ilerler. Yapılan reformları da farklı kılacaktır" dedi. Erken genel seçim iddiaları için de "Bir yılda 3 seçim zarar verir" diyen Erdoğan, kendisinin ardından AK Parti'nin başına geçecek kişi ve başbakanın farklı olamayacağını da ifade etti. Erdoğan, "Eğer başbakan kabinesinde değişiklik düşünürse yapacak 2015 seçimlerine partisine götürecektir. Benim düşüncem şudur. Genel başkanı ayrı başbakanı ayrı ülke sağlıklı değildir. Başbakan aynı zamanda genel başkan olursa güçlüdür. Bu güç oya tahvil edilmeye geldiğinde 2015'te farklı tahvil edilir" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığını ilk duyduğunda şaşırdığını, mutlu olduğunu dile getirirken, "Babası CHP zulmünden kaçarak gitmiş bir insandı. Orada doğup büyüdü. Böyle bir şeyi düşünmemiz mümkün değildi" dedi. ATV-aHABER ortak yayınında Mehmet Barlas'ın sorularını cevaplayan Erdoğan, şunları söyledi:

ABDULLAH BEY İLE SORUNSUZ ÇALIŞTIK:
İlk dönem bazı sıkıntılar yaşadık, özellikle atamalar konusunda. Tabi sonra Abdullah bey dönemi oldu. Bu altı-yedi yıllık süreç çok verimli bir süreç oldu. Cumhurbaşkanı ile Başbakanın uyumlu olması çok önemli yoksa sıkıntı yaşanır. Turgut beye Çankaya'yı zindan ettiler. Burada uyumlu olmak önemli. Ne kadar uyumlu olursanız yürütme ile ilgili adımlarda mesafe almakta zorlanmıyorsunuz. Danıştay karşınızda olursa orada da sorun yaşıyorsanız. Bugün Danıştay karşınızda olarak, ihalelerle varıncaya kadar sorun çıkartabiliyor. Cumhurbaşkanı ile hükümet el ele verdiği zaman bunları aşmak kolay oluyor. Ahmet Necdet Sezer ile sıkıntılarımız, özellikle Merkez Bankası'nda isimler gitti geldi farklı isim oldu. Biz büyük ölçüde sayın Sezer ile uyumlu olmaya çalıştık ama birçok konuda gecikmeli gitti. Özgürlükler gecikmeli gitti, eğitimde sıkıntılar yaşadık. Abdullah Bey ile şükürler olsun çok iyi geçti. Abdullah bey ile hemen hemen hiç fikir ayrılığı yaşamadık. Önceden görüşülünce bunlar hızlıca geçer gider. Yasalarla ilgili bazı şeyler olunca bunlar da düzeltilir gider.
ARKADAŞINA GÖNDER
'Köşk'e çıkarsam erken seçim yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN