Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aranan isimler teslim oldu

Emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen operasyon kapsamında hakkında gözaltı ve yakalama kararı bulunan polisler, teslim oldu.

Giriş Tarihi: 24.7.2014 11:33 Güncelleme Tarihi: 24.7.2014 14:47
Emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen operasyon kapsamında, hakkında gözaltı ve yakalama kararı bulunan 5 emniyet görevlisi teslim oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusluk" ve "yasa dışı dinleme" soruşturmaları kapsamında hakkında gözaltı ve yakalama kararı olmasına rağmen bulunamayan Erol D, Murat H, Muhammet İkbal K, Ahmet Ö ve Muhammet Ali İ, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine geldi.

Emniyet Müdürlüğü binasına girmeden önce gazetecilere açıklama yapan şüphelilerden eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol D, Ankara'da bulunduğunu, devletin çağırdığını öğrenince geldiğini ve kaçmadığını söyledi.

Erol D, yaptıkları her işin kanunlar ve mevzuatlar çerçevesinde olduğunu, başka türlü bir işlemin yapılmasının mümkün olmadığını savunarak, "Türkiye'de, memleketimizde hakimlerin ve savcıların doğru karar vereceğine inanıyorum. Alnımız ak, yüreğimiz açık. Herhangi bir korkumuz yok. Kaçmadım, kaçsaydık ben ve arkadaşlarım buraya gelmezdik" diye konuştu.

İstihbaratta dinlemelerin mevzuata uygun yapıldığını söyleyen Erol D, hiçbir suçlamayı kabul etmediklerini dile getirdi.

Şüpheli emniyet amiri Murat H. ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde 2 yıl önce görev yaptığını anlatarak, şu anda Hakkari emniyetinde çalıştığını, çağırılınca İstanbul'a geldiğini ifade etti.

Hakkındaki suçlamaları bilmediğini söyleyen Murat H, arandığını dün öğrendiğini ve kendisine tebligat yapılmadığını ifade etti. Kesinlikle kaçmadığını aktaran H, "Kaçmayacağım, kaçmam. 1,5 yıl İstanbul emniyetinde çalıştım, 2012'de Hakkari'ye gittim. Bazı insanların çocuklarını gönderemedikleri yerde, PKK'lıları dağda kovalıyorduk biz. Emniyette öğreneceğiz hakkımızdaki suçlamaları'' ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin ''Gözaltındakilere kelepçe takılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Murat H, uygulamanın usulsüz olduğunu savunarak, "15 yıllık emniyet mensubuyum. Kaçma şüphesi yoksa yapılmaz, kamuoyunun vicdanına bırakıyorum'' dedi.

Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol D'nin avukatı Hüseyin Ataol da dosyadan ve soruşturmadan 1 ay önce haberlerinin olduğunu, 6 Haziran'da bilgi almak için savcılığa başvurduklarını belirtti.

Savcılıktan kendilerine bilgi ve belge gönderilmediğini öne süren Ataol, ''Savcılığın red kararıyla, bizim bilgi almamız engellendi. Aniden gözaltı kararı çıktı. Maalesef burada adil bir yargılamaya karşı karşıya kalacak mıyız? Şüphelerim var'' dedi.

Açıklamaların ardından, emniyet görevlileri Erol D, Murat H, Muhammet İkbal K, Ahmet Ö ve Muhammet Ali İ, Emniyet Müdürlüğü binasına girdi.

Operasyonda gözaltına alınanların ailelerinin, emniyetin önündeki bekleyişleri sürüyor.

TESLİM OLAN ŞÜPHELİ POLİSLER, SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ


Paralel yapıya yönelik yapılan operasyonda kapsamında aranan ve bugün emniyete gelip teslim olan emniyet mensupları sağlık kontrolünden geçirildi. Gözaltındaki diğer sanıklar ise hastaneye getirilmelerine rağmen sağlık kontrolüne çıkarılmadan Adliye'ye götürüldü.

İstanbul başta olmak üzere 25 ilde paralel yapının emniyet ayağına yapılan operasyonlarda aranan emniyet mensupları bugün Emniyet müdürlüğüne gelerek teslim oldu. Teslim olan şüpheliler, sağlık kontrolü için polis nezaretinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. Sağlık kontrolünden geçen zanlılar, sorgulanmak üzere yeniden emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Çevik kuvvet minibüsü ile hastaneye getirilen diğer zanlılar için geniş güvenlik önlemleri alındı. Ancak alınan önlemlere rağmen toplu halde getirilen zanlılar araçtan indirilmedi. Zanlılar, geldikleri araçlarla Adliye'ye sevk edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aranan isimler teslim oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN