Hıristiyanlar ve Türkmenlerden TİKA'ya teşekkür

Katolik Arap Hiristiyanlardan oluşan Alkoçlar köyüne sığınan 200 Türkmen aileye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı malzeme desteğinde bulundu.

Giriş Tarihi: 25.7.2014 08:58
Kuzey Irak'ta yaşanan terör olayları sonrası Kuzey Irak Kürt Bölgesi içerisinde yer alan Dohuk vilayeti sınırlarında nüfusunun çoğunluğu Katolik Arap Hiristiyanlardan oluşan Alkoçlar köyüne sığınan 200 Türkmen aileye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından malzeme desteğinde bulunulması sonucu bölgede yaşayan Katolik Arap Hiristiyanlar ve Türkmen vatandaşlar Türkiye'ye teşekkür mektubu gönderdi.

Dohuk yakınlarında bulunan, Kuzey Irak Kürt Bölgesi içerisinde yer alan Alkoçlar köyünün nüfusunun çoğunluğunu Katolik Arap Hiristiyanları oluşturuyor. Bu kapsamda Kuzey Irak Bölgesinde yaşanan terör olayları sonrası Alkoçlar köyü sakinleri, Musul'dan kaçan 200 aileye evlerini açarak, Türkmen ailelerin okul bahçelerinde çadırlarda barınmalarına izin vermemişti.

Musul Türkmen Meclis Üyesi Lokman Necip'in Alkoçlar köyünün dinler üstü yardımseverliğinden bahsetmesi üzerine TİKA heyeti, 200 aileye yetecek şekilde gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan koliler Alkoçlar köyüne ulaştırmıştı. Alkoçlar Kasabasında bulunan St. Micheal Kilisesi Papazı Prof. Ghazwen Baho, kalabalık köy sakinleri ve mağdur Müslüman Türkmenler girişte TİKA heyetini karşılamışlardı.

Yardım kolileri büyük özenle Türkmen soydaşlara dağıtılarak, bir kısım malzemeler ise o an orada olamayan göçmenlere verilmek üzere kilise bahçesine bırakılmıştı. Bırakılan koliler Micheal Kilisesi Papazı Prof. Baho ve köy muhtarı tarafından daha sonra dağıtılmak üzere himaye altına alınmıştı. Papaz Prof. Baho burada yaptığı açıklamada başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve TİKA'ya şükranlarını dualarla iletmiş olup, ayrıca TİKA Başkanlığına iletilmek üzere teşekkür mektubu vermişti.

TİKA uzmanları tarafından alınan mektup, TİKA'ya ulaştırıldı. Papaz Prof. Baho mektupta yapılan yardımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadelere yer verdi "El-Goş bölgesinde bulunan Mar Korkis Kilisesinin ve Musul'dan gelen Mültecileri Karşılama Komitesinin adına, TİKA Kurumuna Musul'dan göçenlere insani yardımlarda bulunmasından ötürü teşekkür ve takdirlerimizi sunuyoruz. İnsani hizmetlerinizde size başarılar dileriz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hıristiyanlar ve Türkmenlerden TİKA'ya teşekkür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN